Neuvěřitelných 122 tisíc sdílení má fotografie muže, který už byl dopaden. Fotografie je šířena celosvětově, uchytila se však i v ČR. Autor v překladu vyzývá ke sdílení. Čím prý více sdílení, tím větší šance je muže házejícího odpad do řeky dopadnout.

To se však již stalo. Vyhledávačem lze jednoduše zjistit, že fotografie byla zveřejněna na Facebooku již 7. dubna 2019 a to ve facebookové skupině věnované problémům rumunského transylvánského města Reghin. Robert Latis kontaktoval agenturu AFP a potvrdil, že je autorem fotografie a snímek pořídil z mostu na řece Mures ve městě Reghin. Červená část zábradlí viditelná ve spodní části originálu fotografie se zdá být totožná se zábradlím dotyčného mostu v Google Street View .

Viník byl dopaden a dostal pokutu 7.000 RON (nový lei),  v přepočtu přibližně 37.500, -Kč. V červnu 2019 se na Facebooku fotografie sdílela s upraveným komentářem, že se událost měla stát ve městě Joliette v kanadském Quebecu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com