Od minulého týdne se po sociálních sítích, dezinformační webech ale i v „oficiálních“ médiích šíří lež o tom, že se prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová rozhodla osvětlit své sídlo v centru Bratislavy v duhových barvách.

Ve skutečnosti bylo vše úplně jinak. Fasáda a osvětlení procházejí rekonstrukcí. „Byla to zkouška nového osvětlení. Nikdo nejde dělat diskotéku, ale uznejte, že test se po instalaci udělat musí,“ napsal poradce prezidentky na sociální síti. Web Omédiách upozorňuje, že „fotky pořízené během zkoušky osvětlení se staly živnou půdou pro nenávistné komentáře směřující proti LGBT komunitě, liberálním názorům Zuzany Čaputové a nad údajným nevkusem, které živily i články z dezinformační webů infovojna.sk, Hlavnydennik.sk, denniks.sk. Nad duhovým osvětlením se pohoršil i novinář Eugen Korda, který zveřejnil fotku mezi prvními. O barevném osvětlení psal mezi prvními server Bratislavské noviny , který zveřejnil i anketu. Po reakci prezidentské kanceláře web zveřejnil ještě jeden vysvětlující článek.“

To však bohužel není zdaleka vše. Nejrůznější populisté a extremisté začali upozorňovat, že osvětlení stálo 570 000 eur, zatímco slovenská prezidentka přispěla obětem prešovské události (výbuch panelového domu) jen 5 000 eur. Jmenovat lze Štefana Harabina, Kotlebu – Ľudovú stranu Naše Slovensko, nebo Ľuboše Blahu.

Věci se mají však ve skutečnosti úplně jinak:

  • 573 583 EUR není částka za „duhové osvětlení“, ale za stálé noční osvětlení prezidentského paláce (včetně dodání svítidel, montáže kabelových rozvodů ve fasádě, elektroinstalačních prací na střeše, či nového rozvaděče).
  • Je to státní investice do opravy elektrorozvodů a osvětlení historické památky a sídla prezidenta SR. A co více…O této investici nerozhodovala paní prezidentka Čaputová. Bylo o ní rozhodnuto před jejím nástupem do funkce (leden 2019 – veřejné zakázky a březen 2019 vítězná firma)
  • Prezidentka Zuzana Čaputová v den tragédie převedla na transparentní účet města Prešov na pomoc obětem 5 000 EUR. Tyto peníze však nešly ze státních či veřejných zdrojů. Přispěla ze svého. Porovnávat státní investici do osvětlení kulturní památky s nezištnou podporou paní prezidentky, která na pomoc potřebným nepřispěla ze státních peněz je nefér.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.