Dezinformační projekt Otevři svou mysl, dezinformační web AC24.cz a také slovenské dezinformační projekt Infovojna a Slovenské noviny šíří zprávu, že na Gibraltaru (území na jihu Španělska patřící Velké Británii) údajně zemřelo 53 lidí po aplikaci vakcíny proti onemocnění COVID-19. Gibraltar má přitom pouze 33 718 obyvatel. Úbytek by tak byl velmi značný.

Naše hodnocení: hoax

Podrobnosti: Gibraltarská vláda tyto informace vyvrátila. „„Gibraltarský úřad pro zdraví může potvrdit, že neexistují důkazy o tom, že by některý z 11 073 lidí, kteří byli očkováni na Gibraltaru, zemřel v důsledku jakékoli reakce na vakcínu. Zprávy šířící tuto informaci na sociálních médiích jsou zcela nepravdivé a pocházejí od zdiskreditovaných jednotlivců a organizací,“ píše se na stránka Gibraltar Chronicle.

Vláda Gibraltaru nicméně přiznala, že 6 z 11 073 očkovaných lidí od té doby zemřelo z důvodů nesouvisejících s vakcínou. Jednalo se o seniory ve věku od 70 do 100 a důvod jejich úmrtí byl COVID-19. „Tyto lidé byli zřejmě nemocní už před očkováním, ale protože nebyli infekční tak antigenním testováním nebylo zjištěno jejich onemocnění a tak byli proočkováni,“ píše gibraltarská vláda. Je známo, že tělo začne protilátky produkovat až zhruba týden po očkování a nejúčinnější jsou až po druhé dávce vakcíny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.