Na Facebooku se včera objevila zpráva o údajném útěku 30 migrantů z autobusu, který zastavila Policie ČR na dálnici u Kyšic na Rokycansku. Uprchlíci se měli rozutéct do lesa směrem na obec Letkov. Média podle zprávy o případu mlčí. 

Kyšice

Fáma se rychle rozšířila (během osmnácti hodin má už více než 1.600 sdílení). Další uživatelé a stránky svým sdílením a přidanými komentáři vyvolávají v kraji paniku.

sdileni_rokycany

Kontaktovali jsme proto Správu uprchlických zařízení. Ta označuje zprávu s odvoláním na Cizineckou policii za smyšlenou:

Vážení,
Správa uprchlických zařízení MV ani Cizinecká policie nemá žádné informace o převozu většího počtu cizinců a jejich údajnému útěku u Rokycan, jak je uvedeno ve zprávě.
Ověřeno 26. 5. 16 v 10:05.
S pozdravem

Kiril Christov
vedoucí oddělení vztahů s veřejností
Správa uprchlických zařízení MV 

Překroucená zpráva o dopravní nehodě autobusu

Tisková mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie Kateřina Rýdlová uvedla, že jde o překroucenou zprávu o události, kdy došlo v daných místech k dopravní nehodě meziměstského autobusu a osobního automobilu. Cestující následně odešli do okolních obcí a jiný spoj, případně domů.

Dobrý den,

na základě Vámi zaslaného facebookového příspěvku Vám sděluji následující:

V úterý 24.5.2016 v 9.52 byla oznámena dopravní nehoda u obce Kyšice na Plzeňsku, při které došlo ke střetu autobusu meziměstské dopravy s osobním vozidlem. Na místo byla přivolána hlídka policie, která dopravní nehodu šetřila. Osoby, které autobusem cestovaly, jej po nehodě opustily a pokračovaly ve své cestě dle vlastního uvážení.

Událost popsaná v příspěvku je naprosto překroucená a informace v něm uvedené se nezakládají na pravdě. V autobuse cestovali běžní cestující a cela vylučuji, že došlo k útěku běženců neboť se žádní na místě nenacházeli.

K příspěvku jako takovému bychom rádi uvedli, že všímavosti a pozornosti občanů si velmi vážíme a jejich podněty vítáme, ale zároveň je žádáme o větší obezřetnost při zveřejňování takových informací. Na tomto případu je jasně patrné, jak lze skutek popsat zcela v rozporu s tím, jak se opravdu stal.

S pozdravem

plk. Mgr. Kateřina Rendlová
tisková mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie

( Publikováno na webu Hate Free Culture )


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.