Do databáze hoaxů patří i další výrok Jaroslava Foldyny, který řekl pro pořad 168 hodin České televize. Pomohl tak rozšířil hoax pocházející od muže, který na sociálních sítích vystupuje pod jménem Jiří Maxon. Twitter mu zablokoval účet a tak v současné době působí na Facebooku a Google plus. Jiří Maxon na Googlu píše, že je Rus, nejzlejší muž na internetu. V hoaxu napsal, že „ta 12-ti letá slečna, která nám všem udílela rady při nedávné „velké studentské demonstraci za svobodu“ v Praze, je vnučka pana Drahoše.“  Hoax převzal i konspirační web Zvědavec.

Ve skutečnosti to není pravda. Jiří Drahoš nemá žádnou vnučku. „Pro pana Foldynu a možná některé ostatní. Nemám vnučku. Opakuji, nemám vnučku,“ řekl Jiří Drahoš pro pořad 168 hodin. Bývalý prezidentské kandidát Drahoš má ve skutečnosti pouze dva vnuky. „Že bude takové bláboly opakovat místopředseda tradiční politické strany, to je na pováženou. Asi by také potřeboval absolvovat kurz o dezinformacích,“ dodal Drahoš.

„Na Maxona však již v lednu narazil server iROZHLAS.cz, když hledal šiřitele dezinformačních řetězových e-mailů. Svoje pravé jméno nechce muž kvůli rodině prozradit. Ve vůbec prvním velkém rozhovoru, který poskytl, však popisuje, že vystudoval vysokou školu, je zaměstnaný, má nadprůměrný plat a je členem hnutí SPD Tomia Okamury,“ píše v článku Irozhlas.cz.

Jaroslav Foldyna v rámci kauzy okolo Nočních vlků kromě toho i rozšiřoval hoax o neexistujícím výroku Winstona Churchilla. Nařknul navíc aktivisty, kteří se protestovali proti příjezdu kontroverzní organizace Noční vlci, že jsou placeni uhlobaronem Bakalou. I to je nepravda.

Napsal: Jan Cemper


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.