Opravdu neotřelým způsobem hledá své nové redaktory dezinformační web Hlavné správy. Ten v minulosti šířil mnoho hoaxů. V roce 2016 například recykloval hoax o tom, že „Putin vytlačuje dolar zlatým rublem.“ Tento hoax šířil už dva roky předtím dezinformačních Aeronet.cz a byl mezitím vyvrácen. V dubnu 2017 zase šířil dezinformace ohledně chemických útoků v Sýrii. V listopadu 2018 se ukázalo, že od roku 2015 pro Hlavné správy pod pseudonymem Eugen Rusnák píše Rus Jevgenij Paľcev, který udržuje kontakty s pracovníky ruské mediální agentury Rossija Segodňa (Rusko dnes, kam patří i projekt Sputnik), tedy agenturou financovanou Kremlem.

Tento web umístil na inzertní web Bazoš.sk inzerát, že hledá redaktory, který si myslí, že „pravda je mince, která má více než jen jednu stranu.“ Inzerát u nás vyvolal nedůvěru, přece jen inzerát může vložit kde kdo. O to větší překvapení bylo, když nám administrátoři inzertního webu sdělili, že inzerát byl autorizován telefonním číslem, které odpovídá šéfredaktorovi Hlavních správ Róbertovi Sopkovi, respektive jeho společnosti Heuréka Evolution. „Nemusíš mít vzdělání, diplomy, řidičák, cizí jazyky – stačí charakter, spolehlivost a vlastní názor, který dokážeš na úrovni napsat, zdůvodnit a poslat mailem.  Mzda 1000 € v hrubém,“ píše se v inzerátu. Jinými slovy. Web bude platit za cokoliv, co odpovídá jejich vidění světa. Společnost Róberta Sopka taktéž shání pracovně znevýhodněné osoby na „práci s počítačem, stylizování a psaní textů a článků.“

To Miroslav Kavij, předseda plzeňského KV KSČM v Haló novinách napsal, že lídr Milionu chvilek Mikuláš Minář se na demonstraci na Letné „ukázal v kompletním oblečení nacistické NSDAP.“ Podobně jako Höppner dokonce spekuluje, že v listopadu dojde na fiktivní vraždění lidí. „Nebo se skutečné odpovědi dočkáme až na letenské »opakované« demonstraci 16. 11. 2019 s dalším fiktivním mrtvým studentem?,“ klade si otázkou Kavij. Kavij svá tvrzení opírá o tvrzení Aeronetu. „Důvěryhodnější“ zdroj si ani vybrat nemohl.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.