Na Facebooku se aktuální šíří fotografie, na kterých je Oswald Mosley. Britský fašista, který vedl antikampaň proti Winstonu Churchillovi. „Na fotce je Oswald Mosley. Britský fašista, který vedl antikampaň proti Winstonovi Churchillovi, že jenválečný štváč, zatímco on je pro mír s nacistickým Německem. Koho vám to připomíná?“ ptají se příspěvky na sociálních sítích.

Jde shrnout, že tento výklad není nepravdivý. Mír s Německem však navrhoval v moment, kdy Británie prohrála bitvu o Francii. V této souvislosti je nutné zmínit, jak Británie zacházela s lidmi, kteří volali „po míru s nacisty“. Celé fašistické hnutí bylo zakázáno a prominentní fašisté byli internováni. Moderátor anglofonního vysílání německého rozhlasu William Joyce byl dokonce po válce popraven.

Nutno dodat, že vše proběhlo v době probíhající války a kdy bylo zřejmé, že nacisté se pokusí zaútočit i na Británii což se krátce poté stalo. V současné době není dobré opomíjet nebezpečnost putinovského režimu v Rusku. Pravděpodobnost toho, že by se však Putin pokusil zaútočit na nás, je poměrně nízká.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.