Skutečnou situaci, kdy se desítky dětí a mladistvých přiotrávily látkou HHC, zneužívají lidé ke kritice vládních stran. Vláda je kritizována za to, že nekoná. Je pravdou, že jednou už měla věc na stole a věc neschválila. Nyní se zdá však, že je aktivní.

„Řešení pro zákaz prodeje cukrovinek s polosyntetickým kanabinoidem HHC, kterými se v posledních týdnech přiotrávilo několik dětí a mladých lidí, chce Ministerstvo zdravotnictví (MZd) najít v řádu dní,“ píše Advokátní deník.

Například člen Trikolory Karel Adamec sdílí příspěvek, ve kterém se hovoří o látce HHC jako o „pirátském svinstvu“. Piráti však chtějí legalizovat látku THC a to s jasnými pravidly. Právě látka HHC je vyhledávana jako dostupná náhražka. Nevýhodu oproti klasickému „jointu“ s THC je, že nástup účinku z cukrovinek přichází až po půl hodině až hodině po požití. Mnoho mladých tedy užije další balení s tím, že předchozí „s ním nic neudělalo“ a takto se předávkují. Rovněž je nebezpečná kombinace s alkoholem či jinými látkami.

„V České republice se neregulovaně prodávají cukrovinky obsahující psychoaktivní látku HHC. Toto je alarmující situace, jelikož tyto produkty spadají do šedé zóny a nejsou podřízeny standardním pravidlům pro produkty určené k lidské konzumaci. Největší obavy vzbuzuje fakt, že tyto cukrovinky se dostávají do rukou dětem. Je to nepřijatelný stav, který vyžaduje okamžitou akci,“ napsala jménem Pirátů Michailidu.

„Společně s týmem národního protidrogového koordinátora a příslušnými orgány pracujeme na rychlém a účinném řešení. Konkrétně se snažíme o to, aby Státní zemědělská a potravinářská inspekce na podnět Státního zdravotního ústavu vydala opatření obecné povahy, díky němuž by došlo k okamžitému stažení těchto produktů z trhu,“ uvedla expertka nejmenší vládní strany.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.