Prezidentský kandidát Štefan Harabin, který usiluje o post prezidenta Slovenska, se ve svých rozhovorech naváží i do Česka. V jednom z rozhovorů například tvrdil, že Česko nemá garantované hranice a Sudety patří Německu. Že Sudety nejsou české, si myslí prý v Rusku. Harabin také žádá, aby Slovensku Rusko garantovalo neutralitu. „Pokud by nám Ruská federace garantovala neutralitu, máme zajištěnou existenci Slovenska,“ řekl Harabin.

Deset let stál Harabin v čele Nejvyššího soudu Slovenské republiky a v roce 2019 neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách jako občanský kandidát. V kampani se profiloval jako křesťanský a národní kandidát. Získal přes 14 procent hlasů, skončil na třetím místě a do rozhodujícího, druhého kola nepostoupil. Harabin se však opakovaně vyhlásil za jednoznačného vítěze voleb. „I tak jsem vyhrál,“ prohlásil rezolutně.

Po útoku Ruska na Ukrajinu se postavil na stranu agresora. Na sociální síti loni napsal, že na místě Vladimira Putina by se k Ukrajině zachoval stejně. „Je povinností Rusů pacifikovat nacisty, kteří genocidně od roku 2014 vyvraždili 15 tisíc vlastních civilistů,“ prohlásil například krátce po začátku konfliktu.

Harabin je rovněž pravidelným hostem dezinformačního prokremelského rádia Slobodný Vysielač, které šíří konspirační teorie a kremelskou propagandu.

V současné prezidentské kampani vyhlašuje, že je kandidátem míru a že favorité voleb Peter Pellegrini s Ivanem Korčokem jsou kandidáti války. „Tady se však nejedná o agresi, protože bezpečnostní rada OSN nerozhodla, že se jedná o agresi. Navíc máme rozsudek z 2. února 2024, kdy Mezinárodní soudní dvůr v Haagu neoznačil Ruskou federaci za agresora. A to je soudní dvůr OSN a nejvyšší soudní instance,“ dříve uvedl Harabin pro Novinky.

Zapomněl však dodat, že v Radě bezpečnosti OSN zasedá Rusko – a má právo veta – a zmiňovaný rozsudek z Haagu nikdy neřešil případ žaloby, kdy by Ukrajina Rusko obvinila, že je agresorem. Ukrajina v jedné části žaloby tvrdila, že ji Rusko napadlo pod falešnou záminkou toho, že údajně prováděla na východě svého území genocidu vůči Rusům. To bylo dle žaloby porušením Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidia.

Soud ve svém únorovém rozhodnutím uvedl, že neexistuje důkaz, že by Ukrajina prováděla v Luhanské a Doněcké oblasti genocidu Rusů nebo se o ni pokoušela (jak Harabin tvrdil). Zamítl nicméně tvrzení, že by ruská agrese na základě falešných obvinění byla porušením výše zmíněné úmluvy. Pro Ukrajinu to znamená právní prohru, ale neznamená to, že by Rusko nebylo agresorem.

Mezinárodní soudní dvůr vůbec se vůbec nezabýval ruskou agresí, kterou nazývají „speciální operací“. Věc se týkala žaloby, kterou Ukrajina podala na Rusko v roce 2017. „Žaloba se týká části ruské války proti Ukrajině před zahájením plnohodnotné invaze, tedy ruského postupu na Krymu a Donbasu. Kyjev žalobu podal v lednu 2017 a obvinění se týkají vyzbrojování Ruskem koordinovaných skupin a rusifikace nelegálně anektovaného ukrajinského poloostrova Krym. Ukrajina v žalobě poukazovala na podporu, kterou Rusko před otevřenou okupací Donbasu skrytě poskytovalo tamním separatistickým silám, jejichž činnost koordinovalo. Moskva se tak podle Kyjeva dopustila financování terorismu a nese zodpovědnost za činy těchto sil včetně sestřelení letu MH17, za nějž byl už dříve odsouzen mimo jiné někdejší velitel Ruskem koordinovaných sil na Donbasu Igor Girkin (Strelkov),“ píše Česká televize.

„Soudci nejvyššího soudu OSN konstatovali, že Rusko porušilo prvky protiteroristické smlouvy OSN, píše agentura Reuters. Odmítli ale obvinění Kyjeva, že Moskva je zodpovědná za sestřelení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou v roce 2014. Ve stejném rozhodnutí soudci Mezinárodního soudního dvora (ICJ) konstatovali, že Rusko porušilo antidiskriminační smlouvu tím, že po anexi poloostrova Krym v roce 2014 nepodpořilo výuku ukrajinštiny v tamních školách. Pro Kyjev se jedná o právní neúspěch. Soud zamítl žádosti Ukrajiny o nařízení odškodnění za obě porušení smluv a pouze nařídil Rusku, aby je dodržovalo. Zástupce Ukrajiny Anton Koryněvič zdůraznil, že rozsudek je i tak pro Kyjev důležitý, protože skutečně konstatuje, že Rusko porušilo mezinárodní právo,“ píšou o rozsudku Seznam Zprávy.

V rámci své kampaně Harabin také často kritizuje představitele České republiky. Na setkání s voliči ve Zvolenu prohlásil, že pokud by byl zvolen prezidentem, jeho první kroky zamíří do Moskvy, nikoliv tradičně do Prahy, protože Česko je zemí „podporovatelů hitlerovců a fašistů“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.