Když armáda Ruské federace pod velením Vladimira Putina vraždí na Ukrajině tisíce civilistů, je ticho nebo dokonce činy zpochybňují. Pokud se však na budově ministerstva objeví transparent upozorňující na tyto zločiny, už „létají“ trestní oznámení.

„Počin ministra vnitra Víta Rakušana, totiž vyvěšení české a ukrajinské vlajky spolu s mrtvým Vladimirem Putinem, sklízí kritiku již od začátku. Ovšem podle advokátky a senátorky Jany Zwyrtek Hamplové se Rakušan mohl dopustit hned několika přestupků a trestných činů. Jednak že státní symboly použil nedůstojně a nevhodně. Ale hlavně, že připravil stát o 50 tisíc korun, které plakát stál,“ takto uvádí postoj Hamplové Parlamentní listy.

Jenže se jedná o několik nepravd. Ministerstvo nic neplatilo. Rakušanův mluvčí Jakub Veinlich ujistil, že forma připomínky byla zkonzultována s bezpečnostními složkami. Výroba instalace vyšla na asi 50 tisíc korun. Iniciovat ji měl Rakušan se spolkem Dekomunizace, který banner nechal vyrobit a zaplatit.

Trestní oznámení podal prý i Jindřich Rajchl. Zda je to pravda, nikdo neví, protože podobně hrozil i našemu webu, ale nic takového se nakonec nestalo. Podle něj se ministr dopustil trestného činu podle § 364 Podněcování k trestnému činu. Problém pro Rajchla a Hamplovou nastává ten, že na grafice není jakákoliv výzva k násilí natož k vraždě. Grafika je maximálně nevkusná v tom, že si možná přeje diktátorovu smrt. To, že si někdo přeje něčí smrt však neznamená, že k ní podněcuje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.