Jiří Fencl (obdivovatel lživých webů, jako jsou například Aeronet, AC 24, Hlavné správy či Sputnik), kterého Petr Žantovský v roce 2017 vehementně prosazoval do Rady Českého rozhlasu, na sebe v říjnu 2019 upozornil neuvěřitelnými výroky v Debatním klubu při diskusi s Ondřejem Neumannem. Fencl, sám sebe označující jako poradce ředitele Českého rozhlasu obvinil novináře, že prý prodali Česko do ciziny a prohlásil se reprezentanta lidu. Když pak začal Neumanna obviňovat z antisemitismu proto, že kritizuje Rusko, Neumann odešel.

K Fenclovi v rámci vyjádření ke článku časopisu Respekt zaujal stanovisko i generální ředitel ČRo René Zavoral.

„…Jiří Fencl pracuje v Českém rozhlase na základě DPČ uzavřené od 1. 9. 2018 do 31. 12. 2019 při Analytickém a výzkumném oddělení. Zabývá se analyzováním rozhlasového trhu a monitoringem konkurenčního prostředí. Jiří Fencl není a nikdy nebyl poradcem mým, tedy generálního ředitele ČRo. Výstupy práce pana Fencla jsou jednak ústní povahy, jednak povahy písemné. Většina úkolů, které pan Fencl dosud vypracovával, byla povahy „ad hoc“ a zároveň také byla součástí kompilovaných výstupů, na kterých se podílelo více analytických pracovníků.

Představu o tom, jaké asi mohly být „výstupy“ a „analýzy“ pana, mohou poskytnout níže uvedené screenshoty z Fenclova Twitteru, které jasně dokládají, že pan Fencl žije v nějakém jiném světě, který se neprolíná s realitou. Nezbývá než doufat, že Český rozhlas nemá žádné takovéto další spolupracovníky a že smlouva pana Fencla nebyla obnovena.

Český rozhlas dílčí výstupy práce jednotlivých pracovníků neuchovává a nemá také žádnou povinnost podobné materiály archivovat. Český rozhlas se od soukromých názorů pana Fencla, které prezentoval na externí sociální síti, velmi jasně a striktně distancoval. S panem Fenclem byl rovněž veden interní pohovor, aby se příště již nevydával za někoho, kým není…“


Profilový obrázek

author