Dezinformační média nás bombardují, že jsme neoznačili zprávu Seznam Zprávy o odložení kauzy Vrbětice za vakcíny za hoax. Pro nás hodnotit tuto kauzu je nesmírně obtížné. Seznam Zprávy si stojí za tím, že mají důkazy. Jan Hamáček tvrdí, že je to nesmysl a hrozí trestním oznámením a soudy. Proti Seznam Zprávám hovoří to, že média informaci o tom, že za výbuchem ve Vrběticích stojí ruští agenti, věděla už před zveřejněním a tisková konference se v sobotu 17. dubna konala, aby média tuto informaci nevypustila první. Na stranu druhou, vicepremiér Jan Hamáček chystal cestu do Moskvy, přestože o kauze Vrbětice věděl.

Ve čtvrtek vyšlo najevo, že Netolický a Hamáček spolu v půlce dubna probírali cestu ministra vnitra do Moskvy. Pardubický hejtman se vyjádřil, že s Hamáčkem hovořil o získání milionu vakcín Sputnik z Ruska, o souvislosti plánu s Vrběticemi však nevěděl. Následně Jan Hámáček odvolal svého spolustraníka a pardubického hejtmana Martina Netolického z čela dozorčí rady České pošty.

Vicepremiér Jan Hamáček stále označuje plánovanou cestu do Ruska za kamufláž. Měla kamuflovat přílet diplomata Vítězslava Pivoňky do Česka a ve skutečnosti se prý vůbec nechystala. Jeho verzi příběhu ale dva dny poté narušil premiér Andrej Babiš, když oznámil zrušení cesty, jejímž cílem mělo být jednání o vakcíně Sputnik V.

Důležité v této věci je projít si jednotlivá data. Po jednání výboru následoval víkendový sjezd ČSSD, po kterém Hamáček nechal v pondělí 12. dubna odvolat ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), jenž na hrozbu Ruska dlouhodobě upozorňuje. V další zprávě následně 14. dubna 2021 oznámil, že jako ministr dočasně pověřený řízením ministerstva zahraničí poletí přímo do Moskvy jednat o dovozu ruské vakcíny Sputnik do Česka.

18. dubna ovšem vyšla zpráva, že už ve středu 7. dubna jednal premiér Andrej Babiš (ANO) s dalšími zástupci státu o informaci, že ruské tajné služby byly zapojeny do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Ihned poté, co v pátek zprávu dostal, svolal bezpečnostní složky a kontaktoval kancelář prezidenta republiky. S prezidentem mluvil spolu s ministrem vnitra a zároveň pověřeným šéfem diplomacie Janem Hamáčkem v sobotu 17. dubna ve čtyři hodiny odpoledne. V pořadu Otázky Václava Moravce šéf ČSSD přiznal, že rozhodnutí vyhostit 18 ruských diplomatů konzultoval už ve středu 14. dubna s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou. Ten kvůli tomu přiletěl do Prahy.

Z toho vyplývá, že Jan Hamáček o Vrběticích věděl pravděpodobně už od 7. dubna. Stoprocentně to však věděl v den, kdy oznamoval, že do Ruska poletí vyjednat vakcínu Sputnik V. Je nepravděpodobné také, že manévr byl kamufláží, jak zamaskovat přílet velvyslanec Vítězslava Pivoňky. Bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář upozorňuje, že šéfové ambasád nemusí hostitelské státy vůbec informovat o důvodech odjezdu. „Velvyslanec napíše nótu, v Rusku ji předá ministerstvu zahraničí. Udává, do kdy bude pryč a kdo ho bude zastupovat v době, kdy je pryč. Jiné důvody se nemusí uvádět,“  vysvětlil pro Český rozhlas Kolář. Smysl to nedává ani analytikovi Vladimíru Votápkovi. Ten si neumí představit, proč by měl velvyslanec před ruskou stranou něco vysvětlovat. „Vysvětlení Jana Hamáčka mi nepřijde věrohodné. Je běžné, že se velvyslanci zvou domů na konzultaci,“ upozorňuje bývalý generální konzul v Moskvě.

To však nedokazuje tvrzení Seznam Zpráv, že Hamáček chtěl vyměnit mlčení o kauze za vakcíny. Kdo v kauze měl pravdu, tedy pravděpodobně rozhodne až soud. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.