Na Instagramu a Facebooku se momentálně poměrně virálně šíří reklama na léky Groprinosin, Eloprine nebo Neonisin. Tyto léky jsou oblíbené jako „alternativní lék“ proti COVID-19. Léky obsahují stejnou účinnou látku (inosin pranobex) jako Isoprinosine. Léky jsou dováženy do ČR především z Polska.

Klinická data o účinnosti látky inosin pranobex proti onemocnění COVID-19 nejsou k dispozici. S tímto přípravkem dosud nebyly provedeny žádné klinické studie v indikaci COVID-19, proto nelze posoudit účinnost a bezpečnost takové léčby přímo v případě COVID-19. Možné využití IP plyne z jeho farmakodynamických vlastností, v rámci nichž může dojít k posílení imunitní odpovědi. Jedná se však pouze o teoretické úvahy. Protože nebyly provedeny žádné klinické studie IP pro zjištění efektivity a bezpečnosti v případě onemocnění COVID-19, nelze dělat závěry o jeho účinnosti.

Neexistují žádná spolehlivá data, že by látka inosin pranobex jakkoliv léčila či dokonce pomáhal předcházet infekci COVID-19. Přesto se tento léčivý přípravek stal doslova hitem amatérských doporučení na internetu, a to na základě jedné jediné práce, která je navíc spojena s řadou závažných etických i metodologických pochybení a jejíž provedení vyšetřuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Obrovský zájem v médiích, včetně těch dezinformačních, vyvolal profesor Jiří Beran, který tvrdí, že „Isoprinosine dramaticky snižuje počty úmrtí na covid-19“. Pro takto silná tvrzení ale chybí potřebné důkazy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.