Zprávy o srdečních kolapsech či náhlých úmrtích aktivních mladých sportovců vedly k rozšíření spekulací, že tyto události vyvolalo očkování proti covid-19. Falešnou zprávu šířil například Jindřich Rajchl. „Tady jen takový přehledný graf zobrazující úmrtí a kolapsy sportovců v průběhu předcházejících měsíců. Jak už nám ale média sdělila, tak s probíhajícím masivním tečkováním to samozřejmě NESOUVISÍ a látky vpravované do těl těchto sportovců jsou zcela BEZPEČNÉ. Asi prostě náhoda, no…“ napsal ironicky 27. prosince 2021 na svůj facebookový profil Jindřich Rajchl, právník a člen politického hnutí Trikolóra, v němž momentálně kandiduje na předsedu. Svá slova doprovodil grafem webu Good Sciencing.

Web Good Sciencing, jehož autoři jsou zcela anonymní, vydal zmíněný graf v prosinci jako součást článku, provázeného bombasticky znějícím titulkem: „384 srdečních zástav sportovců, vážné problémy, 224 mrtvých, po injekci Covid“. Svá tvrzení ale neopírá o nic prokazatelného, pouze o jím vybrané odkazy na novinové zprávy z různých míst světa o úmrtích sportovců (zdaleka nikoli pouze mladých) na srdeční problémy nebo z nezjištěných příčin, a to od ledna do prosince letošního roku. Na jejich základě také vytvořil zmíněný graf, jenž má dokládat, že příčinou smrti prý bylo v těchto případech právě očkování proti covid-19.

Odkazy podrobně prozkoumaly týmy tiskových agentur věnující se ověřování faktů a došly k úplně jiným závěrům než anonymní web. „Neexistuje žádný důkaz, že by uvedené sportovce – většina z nich je ve skutečnosti v důchodu – poškodily vakcíny,“ uvedl 17. prosince 2021 tým čtyř autorů webu Factcheck, který podrobně rozebral zejména případy sportovců z USA.

Jindy se šířila falešná zpráva o 108 úmrtích fotbalistů registrovaných organizací FIFA. Ve skutečnost je zahrnuta směs sportovců různých sportovních úrovní od profesionálních, poloprofesionálních, amatérských, seniorských, mládežnických (do 15 let) a dorosteneckých kategorií.

Mezi sporty připisované jménům patří ve skutečnosti kromě fotbalu i americký fotbal, lukostřelba, atletika, badminton, balet, baseball, basketbal, kulturistika, box, kanoistika, kriket, cyklistika, pozemní hokej, nohejbal, házená, lední hokej, rugby (liga a unie), fotbal, stolní tenis, tenis, volejbal a vzpírání. Mezi jmény jsou také čtyři fotbaloví trenéři a také jeden trenér kulturistiky, jeden učitel kriketu, jeden trenér atletiky, golfový nosič, člen pochodové kapely a lékař, který zemřel při běhání. I když je pravda, že mnoho úmrtí bylo ve zprávách spojeno se srdečními problémy, neexistují žádné současné důkazy o tom, že by dokazovala společnou souvislost s vakcínami proti onemocnění COVID-19.

Podle studie Náhlá smrt a sport autorů V. Vančury a J. Bytešníka z Kliniky kardiologie pražského IKEMu, kterou již v roce 2007, tedy před 14 lety, zveřejnil odborný titul Kardiologická revue – Interní Medicína, je náhlá smrt v souvislosti se sportem relativně vzácná, avšak nikoli výjimečná, přičemž její příčinou je obvykle právě srdeční onemocnění.

Zdroje: Deník.cz, Reuters


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.