Příznivci Ruska stále hovoří o nacizaci a fašizaci Ukrajiny. V této souvislosti je však také nutné připomenout, jaké znaky fašistické ideologie mají. Z fašismu samozřejmě vzešel německý nacionální socialismus (nacismus), který je ještě více rasistický.

Ukrajina v tomto ohledu má s fašismem společný silný nacionalismus a velkou podporu armády ze strany většiny obyvatelstva. Faktem je, že na rozdíl například od Německa se země ještě plně nevyrovnala s minulostí, především tou válečnou, kdy část obyvatel skutečně podporovala zpočátku nacisty. Tím však výčet končí. Současné Rusko má k fašistické ideologii mnohem blíže.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.