Grafik z Prahy Radovan Fašung: Od stránky AntiSoros k popírání holocaustu


 „Majdanizace 2017 se nezdařila, ale Majdanizace 2018 začíná,“ napsala stránka AntiSoros v únoru minulého roku. Bylo to jen pár hodin poté, co se Slovensko dozvědělo o vraždě novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Motiv a ani žádné další informace o vraždě ještě nebyly známy, ale tato stránka již na Facebooku strašila před státním převratem, revolucí, a dokonce občanskou válkou.

Stránka AntiSoros podle názvu vypadá jako médium kritizující miliardáře George Sorose, jeho aktivity a nevládní organizace. Nepřináší však jen legitimní kritiku, ale opakovaně sdílí nepravdivé a pravdu zkreslující informace, nenávistné příspěvky a příspěvky, které nekritizují jen Sorose, ale útočí na Židy obecně.

Slovenský Deník N zjistil, kdo za stránkou stojí. Je jím slovenský grafik žijící v Praze Radovan Fašung. Na webu Peníze.cz má negativní reference.  Na svých stránkách se chlubí, že vytvářel například grafiku pro společnost Meggle. Kromě toho však Fašung na svém Facebook šíří například konspirace ohledně teroristického útoku 11. září 2001. Jeho stránku AntiSoros sleduje asi 7 tisíc uživatelů Facebooku.

A jak Deník N zjistil, že za stránkou stojí Fašung. Kromě toho, že příspěvky stránky AntiSoros často sdílí na svém profilu, v minulosti si nedal pozor a používal stejnou grafickou šablonu na obrázky pro své firemní stránky i pro stránku AntiSoros. 

Je zřejmé, že Fašungova nenávist k Sorosovi pramení z jeho nenávisti k Židům. Přeložil a sdílel video Steve Andresona, které popírá holocaust. Stránka AntiSoros také sdílela mj. antisemitistický „dokument“ Průvod do Sionu (Marching to Zion), kde Fašung tvrdí, že za vnikem státi Izrael můžou temné síly. Ostře také vystoupil proti definici antisemitismu vypracovaný slovenským parlamentem.

V prosinci 2017 neznámý anonymní účet zveřejnil v diskusi na stránce AntiSoros obrázek nacistické propagandy – na jedné straně světla budoucnost ilustrovaná Hitlerem a hákovými kříži, na straně druhé dnešní politici, miliardáři, uprchlíci, feministky a homosexuálové. Administrátor stránky AntiSoros dal tomuto obrázku „srdíčko“ a za pár dní zveřejnil vlastní upravenou verzi, kde už oproti zkaženému Západu stojí krásné tradiční Slovensko.

Fašung je typický produktem člověka, který věří konspirační teoriím na tolik, že se z toho stal patologická nenávist ke všem Židům. Možná ani kombinace bílé, červené a černé (barvy nacistického Německa) v jeho grafice nebude náhodná.

 
Jan Cemper