Na sociálních sítích se šíří graf, podle kterého se v Praze platí suverénně nejvíce peněz za elektřinu. Šíření grafu odstartoval na sociální síti místopředseda ANO a bývalý ministr průmysl Karel Havlíček, nedávno ho bez kontextu sdílela i Zuzana Majerová (Trikolora).

Graf je však minimálně zavádějící. Ukazuje totiž ceny beze slev přepočtené na umělou referenční měnu PPS. Vyjádřené v PPS se tak ceny energií zobrazují v poměru k nákladům na ostatní zboží. V přepočtu na kupní sílu Česká republika nevychází s cenami elektřiny dobře dlouhodobě. Byla jedna z nejhorších například i v roce 2019, tedy před pandemií a válkou na Ukrajině.

Pohled na skutečné ceny není už tak extrémní. Česká republika vychází na 7. místě a má srovnatelné ceny se sousedním Německem, Slovenskem či často srovnávaným Maďarskem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.