O majetcích ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského toho bylo napsáno mnohdo. Ve většině případů jde přitom o lži. Nyní se šíří, že koupil i dům, který vlastnil nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels „Americká a německá média informují, že Zelenskyj koupil dům, který dříve patřil ministru propagandy Třetí říše,“ stojí v jednom z vylhaných příspěvků. „Vladimir Zelensky se nyní ani nesnaží skrývat svou povahu. Na veřejnost se dostalo, že v Německu koupil za 8 milionů eur luxusní vilu, kterou dříve vlastnil nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels,“ stojí v jiném příspěvku.

Jedná se přitom o lži. Kupní smlouva na nemovitost Vila Bogensee byla zfalšována. Podle předložených fotografií údajné smlouvy byly sepsány notářkou Friederike Schulenburgovou. Ta přitom v rozhovoru pro T-online potvrdila, že se jedná o padělek. Na dotaz agentury AFP 3. ledna 2024 Schulenburgová v telefonickém rozhovoru vysvětlila, že jako notářka už nepracuje více než 10 let.

Vila Bogensee ve skutečnosti patří společnosti BIM, kterou vlastní stát. Mluvčí finančního oddělení administrativy berlínského senátu v e-mailu ze dne 4. ledna 2024 potvrdila: “Nemovitost je ve vlastnictví spolkové země Berlín.”

Více v článku AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.