Volby do zastupitelstev obcí a městských částí a rovněž senátní volby do třetiny Senátu Parlamentu České republiky jsou za námi. Do Vánoc máme od kampaní zřejmě čas, počátkem nového roku začne „blázinec“ nanovo, protože nás čekají volby, ve kterých si budeme moci zvolit své zástupce do Evropského parlamentu.

Svou porážku ve volbách neuneslo několik kandidátů. Například Libor Michálek si postěžoval, že jeho protikandidát Marek Hilšer je hezčí. „Já jsem vlastně vydával dvoje senátní listy, možná ta četnost měla být vyšší, více ty výsledky komunikovat. Na druhé straně je možné, že pro část občanů není až tak rozhodující, kdo co udělal a prosadil, někomu stačí jen image. Z kontaktní kampaně vyplynulo, že některé ženy, voličky, se opravdu rozhodují třeba pouze podle vizáže, takže proti tomu by se dalo asi těžko něco dělat,“ řekl pro Český rozhlas. Michálek pobavil i před volbami. Podpořil Hilšera v prezidentských volbách. Podle něj by měl kvůli tomu nyní Hilšer odstoupit a místo v Senátu nechat Michálkovi. „Několikrát v životě jsem již obětoval svou pozici, aby se mohla prosadit spravedlnost. Nyní by takový krok měl zvážit pan Hilšer,“ dodal s tím, že když Hilšer kandidoval na Hrad, pomáhal mu shánět podpisy ostatních senátorů pro jeho kandidaturu.

S poněkud zvláštním vysvětlením neúspěchu přispěchala Milada Emmerová (ČSSD), když neuznala jakoukoliv svou chybu. „Já si myslím od začátku, co o výsledku vím, že nejde o individuální neúspěch, ale o stranický neúspěch. Jinak k tomu nemám co říct. Já jsem dlouholetou členkou. Nominována jsem byla touto stranou a taky jsem v duchu jejích zásad vždy jednala. Celých šest let jsem dělala předvolební kampaň, dělala jsem, co jsem mohla. Myslím si, že v této volbě jsem občany nebyla správně ohodnocena. Ale samozřejmě záleží, kdo k volbám přišel, a naopak,“ postěžovala si Emmerová.

Naopak za správný konec to vzala Helena Grofová (KSČM), která hodlá dělat něco užitečného. „My, pražští komunisté jsme ztratili pro společnost význam. Hledejme pro nás nové místo ve společnosti, takové, abychom byli pražanům prospěšní a aby měli opět důvod nás volit. Pojďme diskutovat, jestli a jak jsme schopni se změnit,“ napsala na Facebook. Tak se snad po téměř 100 letech existence dočkáme toho, že i komunističtí předáci budou dělat něco užitečného.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com