Kvůli rumové esenci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček připodobnil Evropskou unii k třetí říši. Zpráva stála za zmínku například i agentuře Reuters.

U mluvčího Jiřího Ovčáčka to není zhola nic, co by mohlo překvapit. Zajímavé však je, že podobné přirovnání se uchytilo poprvé na ruských propagandistických serverech. Historik (sic!) Andrej Fursov, nyní člen Putinova think-tanku Izborský klub, uváděl stejnou analogii ve svém článku „Třetí Řím a Třetí říše“ už v roce 2006 (aby ji recykloval v článku „Kdo vlastně vládne světu?“ z 22. 9. 2014). O tom, že srovnávání Evropské unie s třetí říší je v Rusku běžné, psal The Economist 15. 5. 2007 (deset let staré tvrzení samozřejmě platí dosud – viz zde, zde nebo zde).

U nás se přirovnání EU k třetí říši dopustil Václav Klaus, tehdy ještě v roli prezidenta, v textu Těžké časy liberálů: esej k šedesátinám Gerharda Schwarze z 8. 7. 2010, kde napsal: „Dnes, po přijetí Lisabonské smlouvy, se dá říci, že Německo získalo mírovou cestou jasnou evropskou hegemonii, o níž bezúspěšně vedlo dvě světové války.“  Před rokem spojil EU s nacistickým státem i Petr Žantovský v Parlamentních listech.

Je příznačné, že se Jiřího Ovčáčka zastal Tomio Okamura, který svou totální historickou ignoranci jasně ukázal ve svém projevu na ruské propagandistické akci „Mýty o Rusku“, pořádané vloni Úsvitem přímé demokracie v Poslanecké sněmovně.

Skutečnost, že Jiřího Ovčáčka podle jeho vlastních slov nepokáral nikdo z Hradu, jen dokazuje trefnost Ciceronovy sentence „Tím, že mlčí, křičí“.

Napsal: Miloš Kadlec

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.