Česká extremistická scéna zřejmě nemá jiné téma jak migrace. O komické demonstraci „Vládo, odstup od smluv Globálního paktu!“ jsme již psali včera. Organizátoři vyzývali vládu, aby odstoupila od něčeho, co není schváleno a neexistuje ještě ani finální verze. Konspirace o „Globálního pakt o bezpečné, řízené a legální migraci“ šíří například Zdeněk Chytra nebo ultrapravicový web Freedom for Europe. „Mezi tím, co se veřejně probírá obdobný dokument navržený Evropskou komisí Dublin IV, mnohem závažnější dokumenty OSN Globální pakty zůstávají bez povšimnutí, i když obsahově předčí v mnoha směrech navrhované změny Dublinských smluv,“ tvrdí se v konspiraci.

Realita je však taková, že zveřejňovaný návrh je jen pracovní verzí. Není tedy známé, jakou bude mít konečnou podobu. Nikdy nebyla nikým schválena a je pravděpodobné, že ani schválena nebude. „Spojené státy se stáhnou z příprav globálního paktu o migraci, kterým členské státy OSN chtějí společně chránit práva uprchlíků a migrantů a jejich životy. Rozhodl tak prezident Donald Trump, podle něhož je dohoda neslučitelná s jeho migrační politikou,“ píše Idnes. Pakt bude projednáván, nikoliv nutně schválen, v prosinci 2018.

OSN zatím přijala jen tzv. Newyorskou deklaraci. Co obsahuje?

  • Chránit lidská práva všech uprchlíků a migrantů a to bez ohledu na jejich status. Zahrnuje to např. práva žen a dívek a podpora jejich plného, rovnoprávného a smysluplného zapojení do hledání řešení.
  • Zajistit, že všechny děti (bez ohledu na to zda se jedná o uprchlíky nebo migranty) budou mít zajištěn přístup ke vzdělání v horizontu několika měsíců po příjezdu do hostitelské země.
  • Předcházet a potírat sexuální násilí a násilí založené na genderu uprchlíků a migrantů.
  • Poskytovat podporu státům, které zachraňují, přijímají a na svém území poskytují útočiště velkému počtu uprchlíků a migrantů.
  • Najít cesty k ukončení detence dětí za účelem určení jejich migračního statusu.
  • Odsuzovat xenofobii proti uprchlíkům a migrantům a podporovat globální kampaň OSN, která je právě proti xenofobii a rasismu namířena.
  • Posílit pozitivní dopad, který migranti mají na ekonomický a sociální rozvoj v zemích, které je přijaly.
  • Zlepšit humanitární a rozvojovou pomoc v zemích, které jsou současnou krizí nejvíce zasaženy.
  • Realizovat celkovou reakci na rozsáhlý pohyb lidí, která bude vycházet z nového rámce založeného na odpovědnosti členských států, občanské společnosti a organizací systému OSN.
  • Najít nový domov pro všechny uprchlíky, které UNHCR určila jako potřebné pro přesídlení a rozšířit příležitosti

Zdroj: http://www.osn.cz/osudy-milionu-uprchliku-a-migrantu-zavisi-na-nas/

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.