Na sociálních sítích se šíří video od uživatelky „Anna Maria Píšová Zacharová“, který informuje o údajném zavadění systému sociálních kreditů v Itálii. Vše se má dít po vzoru Číny. Píšová tvrdí, že v Itálii testují systém, ve kterém získáváte kredity za to, že se chováte morálně, ale také vám strhávají kredity, když „mluvíte proti systému nebo kupujete alkohol“. Vše dokonce spojila s možností zavedení eura v ČR. O nesmyslu psal už v roce 2022 také web „necenzurovaná pravda“. Tedy web šířící dezinformace a konspirační teorie.

A jak je to ve skutečnosti? Tvrzení má reálný základ, ale samozřejmě se jedná o absolutní překroucení. Řím a Boloňa zavedly zcela dobrovolný systém na základě aplikace v telefonu. Ten motivuje lidi třídit odpad nebo jezdit MHD. Tedy chovat se ekologicky. Za body v systému jsou pak uživatelům nabídnuty nejrůznější slevy nebo vstup zdarma na kulturní akce. Je pravda, že například „Privacy Network“ se daná aplikace nelíbí a varuje před tím, že se systému může stát podobný systém jako už existuje v Číně. Faktem ovšem je, že systém zatím funguje na zcela dobrovolné rovině, nejsou zde žádné sankce za „nemorální“ chování ani nepoužívání aplikace a zároveň samozřejmě záležitost nemá nic společného s Evropskou unií nebo eurem. Jedná se o nápad dvou konkrétních radnic v Itálii.

Píšová tedy lže v tom, že systém funguje tak, že v Itálii lidé nevyužívající aplikaci nebo lidé chovající se nemorálně nemohou jezdit první třídou nebo cestovat do zahraničí. Záležitost samozřejmě ani nijak nesouvisí s tím, zda v ČR bude zavedeno euro, nebo ne.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.