Když žádáte proruské aktivisty o nějaký důkaz údajné nacizace Ukrajiny, velmi často Vám poskytnout tuto fotografii. Navíc tato fotografie je na Facebook šířena stále jako aktuální. Jde o fotografii skupiny bojovníku AZOV, který údajně drží nacistickou vlajku vedle vlajky AZOVa a vlajky NATO. Ve skutečnosti tato fotografie nese známky úpravy a pochází z roku 2014. Podle odborníku někdo vlajku s hákových křížem do obrázku přidal.

Na stranu druhou někteří lidé na fotografii skutečně měly blízko krajní pravici. Není ani tajemství, že pluk AZOV byl skutečně v roce 2014 semeništěm krajní pravice. Mluvčí pluku Azov Andrij Ďačenko v roce 2015 řekl, že přibližně deset až 20 procent členů tvořili neonacisté. V roce 2015 se však stal AZOV členem Národní gardy.

„Mezi Azovem v roce 2014 a v současnosti je velký rozdíl. V roce 2014 to byla v podstatě soukromá polovojenská armáda se silným ideologickým kontextem nacionalismu. Azov je však třeba oddělovat ve dvou fázích. Po ukrajinské reformě ozbrojených sil byl původní kontext praporu Azov zcela změněný. Došlo k výrazné očistě. Lidé spojovaní s neonacistickou ideologií museli Azov po integraci do národní gardy opustit. Současný Azov proto nelze s tím z roku 2014 vůbec spojovat. Má stejný název, ale je třeba ho vnímat jako dvě oddělené věci,“ uvedl například bezpečnostní a vojenský analytik Vladimír Bednár pro server Refresher.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.