Že kritické myšlení je nutné používat za všech okolností se můžou přesvědčit čtenáři v případě sporné fotografie smějících se mužů před hořící katedrálou Notre Dame. Odborníci se totiž nemohou shodnout, zda fotografie je pravá či nikoliv.

I naším webem byla původně označena za hoax a to na základě článku factchecingového webu Politifact.com. Z databáze hoaxů proto článek vyřazujeme, rovněž upravuje i nadpis článku. Pokud chceme jednat fér a být důvěryhodní, označit za hoax můžeme pouze věc, o které není sporu.

Argumenty, že fotografie je falešná:

– Za falešnou považuje fotografii stále ředitel Národního centra pro mediální forenzní vědu univerzity v Denveru Grigoras.

– Fotografka Sputnika byla jediná, která přišla s fotografií mužů, ačkoliv stále v místě, kde byla i spousta jiných fotografů, protože se jednalo o jedno z nejbližších míst, odkud šlo pořídit snímek hořící katedrály.

– Maďarský konspirační web Vadhajtasok přišel s fotografií totožných mužů z jiného místa, nafocenou jen asi o hodinu později. Zvláštní je, že jeden z mužů na fotografii je již oblečen úplně jinak. Druhý muž v černém zase na první fotografii nemá batoh, na druhé ano.

Argumenty, že je fotografie pravá:

– V prvé řadě je to tvrzení samotného Sputniku, který dodal fotografii v originální velikosti.

– Web Nieuwscheckers zabývající se kontrolou faktů uvedl, že věří, že fotografie je autentická. Ta fotografii konzultovala s člověkem, který zkoumá pro porotu nejprestižnější fotografické soutěže World Press Photo autenticitu zaslaných fotografií. Ten je přesvědčený o pravosti dané fotografie.

– Fotografie byla vyfocena 15. dubna v 19:54. Publikována byla v 21:29. To je velmi krátký čas na to, aby někdo odeslal fotografii, upravil ji tak, aby případná fotomontáž vypadala věrohodně a následně ji poslal k publikaci a publikoval ji.

Na čem se Sputnik i Factchecingové weby shodnou?

Z fotografie nelze určit, o koho se jedná. Není tedy možné zjistit ani náboženské přesvědčení vyfocených osob, pokud tedy nějaké vůbec mají. Rovněž z fotografie nelze určit, zda se smějí požáru katedrály nebo něčemu jinému. Na to poukazuje i sám Sputnik.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.