Martin Jakubec je slovenský politik a zpěvák. Patří mezi kontroverzní osobnosti slovenského showbyznysu – je známý šířením nepodložených tvrzení, dezinformací či konspirací týkajících se pandemie COVID-19 a hoaxů ohledně rusko-ukrajinské války.

V jednom z posledních příspěvků se rozhodl očernit papeže Františka. Bez uvedení zdroje zveřejnil fotografie, jak se papež baví v nočním klubu, líbá ženy nebo popíjí pivo. Uvedené fotografie jsou však samozřejmě prací umělé inteligence.

„Během posledních několika týdnů se objevily desítky fotografií, které ukazují vůdce světových římských katolíků v podivných scénářích, což vyvolalo na sociálních sítích závrať. Kromě samotného papeže mají všechny obrázky něco společného: Jsou falešné, vytvořené nástroji umělé inteligence, které vytvářejí obrázky z krátkých textových výzev,“ psal v březnu loňského roku New York Times.

„Globální náboženské postavy, jako je papež, jsou přirozeným předmětem politické satiry a uměleckého vyjádření, řekla Jennifer Herdtová,“ profesorka křesťanské etiky na Yale Divinity School. „Obrázky umělé inteligence mohou být nebezpečné, pokud lidé věří, že jsou skutečné, a zneužívají je k šíření dezinformací,“ dodala.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.