V Praze se uskutečnil další ročník průvodu Prague Pride. A stejně jako každý rok i letos se stal terčem dezinformací. Tentokrát někteří upozorňují na muže, který si prý vytvořil oblek z duhových penisů. Tuto fotku jako aktuální sdílel například právník Ondřej Dostál, lékař Lukáš Pollert a mnozí další uživatelé. Jenže aktuální není a s Prahou nemá nic společného.

Fotografie pochází pravděpodobně z roku 2012 z Berlína. Minimálně tedy v roce 2012 byla fotka nahrána na Flick, kdy jí tam nahrál Němec Adam Lederer těsně po berlínské slavnosti. V českém prostředí se poprvé objevila na webu Rouming.cz už v roce 2014.

„Z architektury zachycené na snímku je navíc patrné, že nebyl vůbec pořízen v Praze, natož v místech, kde probíhá festival Prague Pride,“ doplňuje Jaroslav Krupka z Deníku.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.