Na Facebooku se stále objevují příspěvky, které naznačují, že se chystá válka. De facto každý přesun armád NATO je líčen tak, jako by se chystala válka. Jinak tomu nebylo ani s cvičením sil rychlé reakce u Tábora. „Proč se v každé Horní/Dolní teď tak “najednou” zpevňují mosty? Příprava na válku? Dneska banky, zítra tanky??? A tohle se nám “projíždí” po D3 z Tábora na Budějice. Lidé bděte,“ stojí v jednom z aktuálních příspěvků. Na fotce je vidět vojenské auto německých sil Bundeswehru.

Vše ve skutečnosti bylo součástí cvičení. „Ve dnech 8. – 12. října 2023 se v prostoru letiště v Českých Budějovicích a v katastru obcí Svatý Jan nad Malší a Ločenice uskuteční cvičení roty sil rychlé reakce NRF (NATO Response Forces),“ informovala armáda před akcí.

„Malá jihočeská vesnice vstoupila v minulých dnech do vojenské historie. Ve Svatém Janu a v okolí nedaleké obce Chlum se konalo historicky první vojenské taktické cvičení v civilním prostoru. Elitní jednotky Síly rychlé reakce NATO z Tábora trénovaly, jak najít a zničit nepřítele ukrytého v nepřehledném terénu,“ napsal Deník po akci.

V Táboře se nachází rovněž velká vojenská základna armády a velitelství teritoriálních sil. Je tedy logické, že i ostatní armády NATO při přesunech a cvičeních využívají zázemí tamní základny. Německo například Slovensku a České republice darovalo tanky Leopard.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.