Asistent poslance Jaroslava Foldyny (SPD) Michal Kraft byl odsouzen za to, že publikoval na stránkách České společnosti pro civilizační studia, za kterou stojí bývalý místopředseda Bloku proti islámu sociolog Petr Hampl, ostře laděný protiislámský text. V něm se zabývá úvahami nad eliminací tohoto náboženství v Evropě.

Kraft v článku vyzýval k perzekucím lidi, které označuje za příslušníky „invazní kultury“ nebo „invazní etnikum“. Z kontextu článku vyplývá, že jde o muslimy. „Souběžně probíhajícím krokem musí být okamžitá deportace všech příslušníků invazní kultury zpět do zemí jejich původu nebo kamkoli jinam,“ psal ve svém článku.

„Lokalizovat lodě s migranty a poslat je ke dnu je z vojenského hlediska triviální záležitostí, která by se dala pojmout jako cvičení kadetů prvního ročníku vojenských škol. S několika helikoptérami a rychlými čluny vyzbrojenými kulomety a kamerami jde o misi, která by trvala řádově týdny, maximálně měsíce,“ navrhuje Kraft.

Svůj text zveřejnil na webu České společnosti pro civilizační studia. Jde o spolek propagující konspirační teorii, podle níž je migrace do Evropy ve skutečnosti islámskou invazí. Založil ho sociolog Petr Hampl, který patří k nejznámějším tvářím české xenofobní a antiislámské scény. „V této věci byl vydán trestní příkaz, nicméně je nepravomocný a zatím nenabyl právní moci, proto se zatím nebudeme blíže vyjadřovat,“ řekla Deníku N mluvčí soudu Jana Špotová.

Nejde však zdaleka o první náznak extremismu Michala Krafta. Současný poslanecký asistent v devadesátých letech minulého století vystupoval jako baskytarista v rasisticky a xenofobně zaměřené kapele Daniela Landy Orlík, aby následně v rámci vlastního projektu Walter Kraft pokračoval v hudební kariéře například písní “Není rum, není šturm”, ve které je orlíkovský otisk skinheadské kapely na první pohled více než viditelný. Sám asistent se k přezdívce „Walter“ hlásil ještě v roce 2018.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com