Ruská invaze na Ukrajinu v plné síle obnovená v únoru loňského roku otřásla mnohými „jistotami,“ i tou, že Finsko je vojensky neutrální a formálně stojí mimo Severoatlantickou alianci. Finská vláda v reakci na obnovenou invazi a změnu v názorech svých občanů začala konat a loni 18. května podala přihlášku do NATO. 4. dubna se Finsko stalo oficiálně členem NATO.

V souvislosti se vstupem se začínají opět objevovat fotky s hákovým křížem. Pravda je, že letectvo mělo hákový kříž ve znaku do roku 2017. Nejednalo se však o nacistický symbol. Finské letectvo se objevilo v roce 1918, kdy švédský hrabě Eric von Rosen daroval zemi svůj letoun Thulin Type D. Ředitel finského leteckého muzea Kai Mecklin potvrdil , že se jedná o osobní znak von Rosena, a nikoli o symbol podpory nacismu. Jak bylo napsáno, finské letectvo mělo hákový kříž ve znaku od roku 1918, v symbolech nacistické strany se začal přitom používat až o dva roky později.

Je třeba poznamenat, že později se švédský hrabě stal jedním z vůdců švédského národního socialismu a sestra jeho manželky se provdala za Hermanna Göringa, jednoho z Hitlerových nejbližších spolupracovníků, kterého norimberský tribunál odsoudil k smrti za válečné zločiny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.