Příspěvky na sociálních sítích sdílejí plakát k údajnému vědecko-fantastickému filmu z roku 1963 nazvanému „Varianta Omikronu.“ Snahou je vzbudit dojem, že pandemie a výskyt nejnovější varianty koronaviru byly předem naplánovány. Falešný plakát koloval v příspěvcích na sociálních sítích ve španělštině, portugalštině, francouzštině nebo němčině. A také v češtině. Mutace Omicron, pojmenovaný podle písmene z řecké abecedy, se rychle rozšířila po celém světě a narušila cestování a finanční trhy.

Ve skutečnosti v roce 1963 ale nevznikl žádný film s názvem „The Omicron Variant“. Reverzní vyhledávání obrázků vede k plakátu z roku 1974 a filmu s názvem „ Phase IV .“ Obrázek sdílený v příspěvcích lze nalézt se španělským názvem: „Sucesos en la IV Fase“ na několika webových stránkách prodávajících filmové plakáty. Plakáty, včetně tohoto, byly publikovány poprvé na twitterovém účtu irské spisovatelky a režisérky Becky Cheatleové.

Cheatleová potvrdila agentuře AFP na Twitteru, že byla tvůrcem pozměněného plakátu. „Byl to jen vtip založený na skutečnosti, že varianta omicron zněla jako sci-fi film ze 70. let. Nečekala jsem, že to někdo vezme vážně, já vlastně nejsem ani moc antivaxxerka,” řekla.

Zdroj: AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com