Z webu Středoevropan.cz se pomalu stává nejvýznamnější dezinformační médium v ČR. Pod vedením bývalého neonacistického vůdce Filipa Vávry zde vychází spousty manipulací, a rovněž i vyloženě hoaxů. (1, 2)

18. července 2018 vydal článek pod názvem „Francouzská antirasistická organizace odsoudila fotbalový tým Chorvatů jako příliš bílý“. Komentuje status facebookové stránky LICRA Paris ze dne 16. července 2018. V něm se skutečně organizace LICRA dopustila přešlapu, kdy nazvala chorvatský národní fotbalový tým, který na mistrovství světa skončil druhý, za “dramaticky uniformní” a “bezbarvý” nebo příliš bílý. Vávra se odkazuje na článek na Valeursactuelles.com.

Potud by to bylo v pořádku. Jenže již 17. července, tedy den před vydáním článku, se centrála organizace LICRA od statusu distancovala. Není to tedy stanoviskem celé organizace LICRA, jak tvrdí Vávra. „Prezident Licra Mario Stasi požádal prezidenta Licira Paříž Davida Oliviera Kaminského, aby rezignoval na svou funkci,“ píše o případu deník Le Parisen. Licra Paris pak tentýž den status stáhla a omluvila se za něj. To se však již v článku Filipa Vávry nedočteme.

Středoevropan.cz také na svém Facebooku zveřejnil video, ve kterém vůdce strany EFF v JAR vyzývá k zabíjení bílých spoluobčanů. „Julius Malema, předseda třetí největší politické strany v Jižní Africe, marxistické EFF (Ekonomičtí bojovníci za svobodu) na setkání s voliči vzývá k vraždění Búrů (bělochů),“ píše Filip Vávra k videu. Jenže opět opomněl dodat, že dané vystoupení má soudní dohru. Strana EFF (Ekonomičtí bojovníci za svobodu) je navíc skutečně třetí nejsilnější stranou v Jihoafrické republice, ale doslova o parník. Získala 6,35% hlasů, což je méně, jak u nás například rasistická SPD.

Snad jen malé povzdechnutí na závěr. Škoda, že totéž Filip Vávra neodsoudil, když jeho bývalí neonacističtí kolegové posílali „do plynu“ Romy například v Rumburku.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com