Jako důkaz, že za masakr v Buči mohou Ukrajinci, mají sloužit slova souzeného českého dobrovolníka Filipa Simana. Ten je obžalován za to, že během svého působení na Ukrajině raboval ve válečné oblasti. Na Ukrajinu také odjel bez svolení prezidenta republiky, což je hodnoceno jako nelegální působení v cizí armádě. Podle Petra Michalů nebo dalších prokremelských aktivistů se však měl přiznat i k masakru v Buči. „My jsme byli policie, my jsme byli soud, my jsme byli i popravčí četa, když na to přišlo. My jsme byli zákon, tak nám to řekli,“ řekl Filip Siman u soudu.

Jakkoliv Simanovo jednání je velmi kontroverzní, k ničemu takovému se nepřiznal. U soudu mluvil o zadržených Rusech, nikoliv o civilistech. Cituje celou pasáž z Novinek:

Siman ve své výpovědi poměrně podrobně popisoval své působení na Ukrajině včetně válečných hrůz, které zažíval. V telefonu jednoho ze zadržených ruských vojáků našli například video, kde šestice ruských vojáků znásilňovala matku dvou dětí, které donutili se na to koukat. Na dotaz soudkyně, zda zadržené Rusy zastřelili, Siman odvětil: „Jejich další osud byl výsledkem osudu, který připravili svým obětem. Dál bych využil svého práva nevypovídat (k této věci).“

„My jsme byli policie, my jsme byli soud, my jsme byli i popravčí četa, když na to přišlo,“ prohlásil později ve své výpovědi ke svému působení na Ukrajině. Zároveň vypověděl, že zachránil několik životů, na což je pyšný.

Slova Simana tedy zazněla úplně v jiném kontextu než v kontextu zabíjení civilistů. Pokud je pravda, že přicházejícím ukrajinským jednotkám se do rukou dostali i ruští vojáci, kteří způsobili masakr a znásilňovali ženy, asi není divu, že si někteří ukrajinští vojáci brali spravedlnost do svých rukou.

Slova Simana přitom už využili i přímo kremelští propagandisté, kteří to rovněž považují za důkaz, že masakr spáchali Ukrajinci. Například ruský bloger Anatolij Šrij. „Důkazy proti Simanovi se týkají pouze obvinění ze žoldnéřské činnosti a rabování, na jejichž základě je souzen. Prohlášení obžalovaného, že byl součástí popravčí čety, se chronologicky shoduje s publikacemi ukrajinských bezpečnostních složek o čistkách osvobozených měst, kde se v dubnu 2022 hledali sabotéři a kolaboranti. Prapor Karpatské Sič se těchto operací účastnil. Pokud její členové stříleli válečné zajatce, porušili tím mezinárodní humanitární právo tím, že se dopustili válečného zločinu,“ doplnil ruský fact-checkingový web Provereno.

Filip Siman jednal podle všeho velmi arogantně a někdy i na vlastní pěst. Svědčí o tom i to, že proti němu svědčí další čeští dobrovolníci, kteří s ním na Ukrajině bojovali. Ukrajinské jednotky však do Buče přišli až několik dní po masakru.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.