Nejdříve lhal o údajném úplatku pro Slovensko. Nyní vyhrožuje Ukrajině přerušení dodávek elektřiny. I tak ho však proruské projekty (například Raptor TV) líčí jako hrdinu.

Bratislava a Kyjev tedy vstoupí do příštího roku jako nepřátelští sousedé. Graduje spor, který začal loni vítězstvím strany SMER ve slovenských parlamentních volbách. Robert Fico jako premiér odmítl Ukrajinu podporovat vojensky, kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za neústupnost a těsně před letošními vánočními svátky navštívil v Moskvě ruského vůdce Vladimira Putina. „Po prvním lednovém dni zvážíme situaci a možnosti recipročních opatření proti Ukrajině. Pokud to bude nevyhnutelné, zastavíme dodávky elektrické energie, kterou Ukrajina naléhavě potřebuje při výpadcích sítě, anebo se dohodneme na jiném postupu,” prohlásil slovenský premiér.

Pro Ukrajinu by výpadek elektřiny ze Slovenska znamenal problém, protože Rusko útočí na její energetickou infrastrukturu a mnohé oblasti země se často ocitají bez proudu po raketových a dronových úderech. Podle agentury Bloomberg je ale připraveno výpadek Ukrajině nahradit Polsko. Slovensko tedy vydíráním nic nezíská.

Fico by rád na Slovensku uskutečnil „mírová jednání“ mezi Ruskem a Ukrajinou. „Rusko sice říká, že Slovensko má neutrální postoj, ale když sledujeme rétoriku premiéra Fica směrem k Ukrajině nejen v poslední době, kdy je velmi ostrá a došlo i k ostrým slovním výměnám s prezidentem Volodymyrem Zelenským, rétorika Roberta Fica častokrát dokonce kopíruje narativy ruské vlády. Když z toho vycházím, tak se mi nezdá, že je postoj slovenské vlády neutrální a že by Ukrajina na takové jednání přistoupila. Fico nemá k oběma aktérům tohoto konfliktu stejný vztah. Na základě toho se domnívám, že takové setkání není reálné,“ říká politolog z Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíně Pavol Struhár.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.