Hnutí ANO zahájilo rozsáhlou kampaň s fotografií českého premiéra Petra Fialy a sloganem „Nejhorší premiér na světě“. Vizuál kampaně rovněž odkazuje na průzkum Global Leader Approval Rating Tracker společnosti Morning Consult. Nicméně uvedený průzkum nezjišťoval kvalitu premiérů ani nezahrnoval celý svět, jak uvádí ANO. Výzkum byl proveden pouze v 22 státech a měří oblíbenost světobvých lídrů.

Výzkum Global Leader Approval Rating Tracker společnosti Morning Consult, na který hnutí ANO zakládá svou předvolební billboardovou kampaň, nehodnotí vedoucí představitele všech 193 států světa (a dalších devíti s nejasným statutem), ale pouze 22 zemí. Výzkum dále neposuzuje, který premiér je nejlepší nebo nejhorší, jak naznačuje ANO, ale zabývá se otázkou jeho podpory u občanů dané země, tedy kolika procentům občanů se líbí jeho působení.

Aktuální sběr údajů k výzkumu proběhl od 27. února do 5. března 2025. Na prvním místě skončil v tomto kole indický premiér Naréndra Módí se 77% podporou, český premiér Petr Fiala je mezi 22 lídry skutečně 22., s deklarovanou podporou 16 %. Výzkum ovšem nezohledňuje další země ani nehodnotí činnost premiérů. Kampaň hnutí ANO je proto v tomto směru zavádějící.

Aktuální sběr údajů k výzkumu proběhl od 27. února do 5. března 2025. Na prvním místě skončil v tomto kole indický premiér Naréndra Módí se 77% podporou, český premiér Petr Fiala je mezi 22 lídry na 22. místě s deklarovanou podporou 16 %. Výzkum však nezohledňuje další země ani nehodnotí činnost premiérů. Kampaň hnutí ANO je proto z tohoto hlediska nepřesná.

„Hlavním rysem kampaně ANO bude postfaktičnost, až lživost. Petr Fiala zcela jistě není „nejhorší premiér na světě“, jak billboardy tvrdí. V žebříčku společnosti Morning Consult sice zaujímá poslední příčku, ale firma hodnotí jen 22 lídrů. Na světě je států 193 sdružených v OSN plus několik dalších mezinárodně ne zcela uznávaných. Další věc je, že slova „nejhorší“ a „nejméně populární“ rozhodně nejsou synonyma. Takový Vladimir Putin je v Rusku jistě populárnější než Petr Fiala v Česku a asi bychom neřekli, že je lepší,“ konstatuje Petr Honzejk z Hospodářských novin.

Více v článku Deník.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.