Polský list Gazeta Wyborcza ve čtvrtek napsal, že spisovatel českého původu Milan Kundera zemřel. O několik hodin později se za chybu omluvil s tím, že jde o falešnou zprávu.

Zpráva o úmrtí Milana Kundery se objevila na twitterovém účtu, který zdánlivě patří bývalému velvyslanci České republiky ve Francii Petrovi Drulákovi. Účet má 2333 sledujících a vznikl jen letos v únoru. Informace o smrti spisovatele doprovázena jeho fotografie a text ve francouzštině, angličtině i češtině.

Přibližně dvě hodiny po zveřejnění se objevila informace, že se jedná o falešný účet italského novináře Tommassa Debenedettiho. Ten už virtuálně „pohřbil“ mnoho známých osobností, před časem se pokusil novináře na Twitteru zmást informací o smrti bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.

České velvyslanectví v Paříži na otázku ČTK uvedlo, že se spojilo se spisovatelovou rodinou a ta informaci o jeho úmrtí popřela.

Informace o Kunderově smrti se v obsáhlém nekrologu objevila například na webu deníku Gazeta Wyborcza, který však článek zanedlouho stáhl. Falešná zpráva již není ani na italském webu Askanews, na francouzském webu Mediamass uvedli informaci na pravou míru.

Je to již podruhé, co falešný twitterový účet ohlásil údajnou smrt Milana Kundery. V roce 2017 zpráva vyšla na účtu, který zneužil názvu Kunderova nakladatelství Gallimard.

Rozzlobený status, že nezaměstnaný dostává od státu více než důchodce, je hoax

Více než 3000 sdílení měl status ze skupiny „Blogerské noviny“, jehož autorem byl profil Katalin Tara. Jednalo se o falešnou informaci, že důchodce, který odpracoval 42 let, dostává nižší důchod (348 eur) jako dvacetiletý nezaměstnaný, který prý má 639,80 eur.

Statusem se zabývala i policie, která označila status za hoax a zveřejnila stanovisko Úřadu práce, sociálních věcí a rodiny SR, který případ prověřil a informaci dementoval: „Klient obdržel od úřadu v květnu doplatek rodičovského příspěvku a přídavků na dítě, protože v březnu se mu narodilo druhé dítě. v červnu už šlo o standardní měsíční příspěvek ve výši 270 € (rodičovské) a 49,9 € za dvě děti. Rodina nepobírá pomoc v hmotné nouzi,“ upozornil úřad.

Úřad dodává, že státní dávky jsou vypláceny na rovném principu, to znamená, že každá rodina na Slovensku ve stejné situaci (2 děti, z toho jedno do tří let) má nárok na stejnou částku jako tato rodina. Dokonce, pokud matka pobírala před rodičovským příspěvkem mateřskou, rodina má nárok na rodičovský příspěvek na dítě do tří let ve výši 370 € měsíčně a přídavky na děti 49,90 €. „Jde o standardní manipulaci ze strany šiřitelů podobných zpráv, jejichž cílem je vyvolávání hněvu a negativních komentářů. Je také možné, že autor původního statusu a fotografie neznal danou situaci do detailů a na základě jedné informace si další okolnosti domyslel a svou nevědomostí tak přispěl k vytvoření dezinformace“, upozorňuje policie. Status s fotografií od Katalin Tara je již smazán, na jiných místech na Facebooku se však v podobě fotografie stále šíří.

Zdroj: Omediach.com


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com