Protože slavíme Velikonoce, na okamžik malinko zvolníme. Seriál Simpsonovi patří k legendárním animovaným seriálům. Své obecenstvo si seriál získal především neotřelým a trochu drsným humorem, s nímž vykresluje typickou americkou rodinu z městečka Springfield.

V návaznosti na to se často šíří fáma, že tvůrce seriálu Matt Groening označil český dabing jako jeden z nejlepších na světě. S tímto narativem pracuje například článek na CNN Prima News, Extrastory nebo Refresher. Nad tím, že se někdy něco takového stalo, však visí pochybnosti.

Naše redakce prohledala všechny články s tímto tvrzení od roku 2002. Nikde se nám nepodařilo dohledat, při jaké příležitosti a kde to Matt Groening měl prohlásit. Všechny články s tvrzením pracují jako s faktem. Některé říkají, že český dabing dokonce vyhrál nějakou cenu za nejlepší dabing. To ovšem není pravda, cenu za nejlepší evropský dabing vyhrál španělský dabing.

„Přestože se mezi českými a slovenskými fanoušky traduje, že Matt Groening označil české znění Simpsonových za jedno z nejlepších (či dokonce nejlepší) na světě, tvůrce seriálu ve skutečnosti nikdy nic podobného neprohlásil. Podobné nepodložené fámy jsou rozšířené i mezi diváky ve Španělsku. Ti se však dočkali alespoň uznání ze strany společnosti FOX, která španělskému znění udělila v roce 2000 ocenění pro nejlepší evropský dabing Simpsonových,“ uzavírá věc na ČSFD kritik Dado.

Zdá se tedy, že uvedené tvrzení je jen fáma.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.