Protože slavíme Velikonoce, na okamžik malinko zvolníme. Seriál Simpsonovi patří k legendárním animovaným seriálům. Své obecenstvo si seriál získal především neotřelým a trochu drsným humorem, s nímž vykresluje typickou americkou rodinu z městečka Springfield.

V návaznosti na to se často šíří fáma, že tvůrce seriálu Matt Groening označil český dabing jako jeden z nejlepších na světě. S tímto narativem pracuje například článek na CNN Prima News, Extrastory nebo Refresher. Nad tím, že se někdy něco takového stalo, však visí pochybnosti.

Naše redakce prohledala všechny články s tímto tvrzení od roku 2002. Nikde se nám nepodařilo dohledat, při jaké příležitosti a kde to Matt Groening měl prohlásit. Všechny články s tvrzením pracují jako s faktem. Některé říkají, že český dabing dokonce vyhrál nějakou cenu za nejlepší dabing. To ovšem není pravda, cenu za nejlepší evropský dabing vyhrál španělský dabing.

„Přestože se mezi českými a slovenskými fanoušky traduje, že Matt Groening označil české znění Simpsonových za jedno z nejlepších (či dokonce nejlepší) na světě, tvůrce seriálu ve skutečnosti nikdy nic podobného neprohlásil. Podobné nepodložené fámy jsou rozšířené i mezi diváky ve Španělsku. Ti se však dočkali alespoň uznání ze strany společnosti FOX, která španělskému znění udělila v roce 2000 ocenění pro nejlepší evropský dabing Simpsonových,“ uzavírá věc na ČSFD kritik Dado.

Zdá se tedy, že uvedené tvrzení je jen fáma.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com