Jakub Jašek nebo Ladislav Vrabel šíří na Facebooku falešné cvičení z dějepisu. S testem si někdo pohrál tak, aby to vypadalo, že žákům chce podsunout obsazení Československa v roce 1939 Rusy. Jenže se jedná o jasnou fotomontáž.

V testu nesedí mnoho věcí. Například to, že žádné Rusko v roce 1939 neexistovalo, v otázce je kromě toho i pravopisná chyba „České země byli“ a jako jediná otázka z testu je doplňovací. Kromě toho je v místě této konkrétní otázky vidět manipulace. Někdo si tedy dal tu práci a procvičovací test upravil.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.