Syřan se 4 manželkami a 23 dětmi na dávkách NEbere 9,5 milionu korun; migranti a nemoci, anebo fámy o Tibetu. To jsou jen některá z témat, kterým se věnoval projekt Faktus.info.

Feministky CHTĚJÍ bránit ženy znásilňované imigranty

Černá kronika o zločinech migrantů se stala běžnou součástí médií. Je to i případ znásilnění vozíčkářky ve švédském Visby, které měla provést šestice azylantů. Nejprve zde demonstrovali neonacisté na ochranu „našich žen“, aby jim asi 300 žen a mužů odpovědělo, že to není ochrana, o niž by stály. Událost vhodná pro české marginální politické hnutí, které potřebuje získat pozornost.

Syřan se 4 manželkami a 23 dětmi na dávkách NEbere 9,5 milionu korun

Mnoho manipulativních zpráv má kořeny v seriózních článcích. Ty se stanou nejprve zdrojem pro domácí bulvár, následně zahraniční až doputují do české kotliny. Pokaždé se z nich přitom nějaké informace vytratí a jiné přibudou. Otázkou zůstává, proč výsledek, který dorazí k tuzemským čtenářům, bývá skoro pravidelně nejhorší.

Než NEbudete s idioty věšet tibetské vlajky…

Hoaxy se na sítích vrací jako bumerangy. Zvlášť, když je tu opět příležitost. Ta se pro poplašnou zprávu o Tibetu vyskytla opět s říjnovou návštěvou dalajlámy. Hoax s expresivním titulkem „Než budete s idioty věšet tibetské vlajky…“ opět začal hojně kolovat po internetu nehledě na minulá vyvrácení. Proto je potřebné jeho fact-checking připomenout.

Uprchlíci NEzapálili tábor v Srbsku, ani NEnapadli policii

Facebooková stránka Evropo, povstaň/Europe Arise zveřejnila video, které mělo zobrazovat požár v uprchlickém táboře v Srbsku. Video zachycuje ale úplně jinou situaci, dávno před poslední migrační vlnou.

Migranti NEpřináší nemoci, které byly v Evropě vymýceny. Lékaři se NEdostávají do problémů

Původní text s opačným tvrzením vyšel na webových stránkách Globe24.cz a odkazoval na věrohodný zahraniční zdroj Frankfurter Allgemeine Zeitung. Německý deník na konci září upozornil, že se mezi žadateli o azyl vyskytují v Evropě méně obvyklé choroby jako tuberkulóza, kožní choroby či tasemnice. Redakce Globe 24 (článek je podepsán pouze Globe24.cz/ČTK ) ale článek přetvořila k obrazu svému.

Jan Schroth: Proč mezi migranty převažují mladí muži?

Mezi migranty převažovali loni muži nad ženami. Proč tomu tak je a co to znamená? Odpovědi hledal analytik Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).med


author

Jádrem je tým dobrovolníků zajímajících se o politiku a vše, co k ní patří (politické strany, politiky, média). Sledujeme společně veřejnou komunikaci a strategie politického marketingu. Vyhledáváme relevantní informace, abychom podpořili férovou diskusi o aktuálních tématech.