Manipulace v televizní reportáži TV Prima, pračky zdarma pro Romy, migrace a blížící se krajské volby. To jsou jen některá z témat, kterým se věnoval projekt Faktus.info.

faktus.infoO projektu Faktus.info:

Jádrem je tým dobrovolníků zajímajících se o politiku a vše, co k ní patří (politické strany, politiky, média). Sleduje veřejnou komunikaci a strategie politického marketingu. Vyhledává relevantní informace, aby podpořil férovou diskusi o aktuálních tématech.

 

Rozhovor: Jan Charvát: Češi touží po vůdci a Zeman to ví

S politologem Janem Charvátem například o tom, zda antiimigrační hnutí a strany mají v krajských volbách šanci. A je jejich existence jen symptomem nemoci české společnosti, kterou přední český odborník na politický extremismus diagnostikoval jako bastardizovanou verzi liberalismu?

Analýza: František Kostlán: Další manipulace TV Prima. Romové z Británie se nyní do ČR masově nechystají

Prima své diváky nenechává na pochybách, od samého počátku své reportáže jim dává najevo, co si „mají myslet“. Prima přitom nenašla jediného Roma, který by se chtěl kvůli brexitu či odebrání sociálních dávek vrátit do ČR už nyní, v reportáži vydává za pravdu to, co dva dotazovaní Romové, kteří do ČR jedou na dovolenou, někde zaslechli nebo o čem se diskutuje na Facebooku.

Kateřina Čopjaková: Romové dostávají zadarmo pračky. Nebo ne?

Romové v Terezíně dostávají zadarmo pračky, stačí, aby si došli „na sociálku“. Neobtěžují se ani s jejich rozbalením a rovnou je vezou do zastavárny. Co na tom, že za ně dostanou jen pětinu jejich ceny – oni to neplatili, platili jste je vy, daňoví poplatníci. Tento hoax vypustil na tuzemský Facebook kandidát do Senátu Jiří Maria Sieber z politického hnutí Řád národa. Poplašné zprávy jsou temnou součástí politického marketingu. Přesto překvapuje, že tuto sdílel i bývalý ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeněk Škromach, který problematiku zná.

Zpráva MV: Extremisti hledají nová spojenectví. DSSS půjdou do voleb s LEV 21

Ministerstvo vnitra vydalo situační zprávu o extremismu za 2. čtvrtletí letošního roku. Z ní jasně vyplývá, že se zvláště krajně pravicová, protiimigrační a protiislámská uskupení snaží připravit na podzimní krajské a senátní volby. Počet jimi pořádaných akcí mírně stoupnul, přilákaly ale méně příznivců.

Václav Krejčí: Migrace z Afriky do Evropy

Migrace z afrických států, která plnila přední stránky novin v úvodních měsících uprchlické krize, začala být v jistých momentech přehlížena. Pozornost politiků, akademiků i veřejnosti se v průběhu současné migrační krize stočila hlavně na tzv. Balkánskou trasu, tedy převážně na uprchlíky ze Sýrie, Iráku či Afghánistánu. Příchozí z Afriky jsou až na výjimky stále více považováni „jen“ za ekonomické migranty. Ve většině případů se ale bohužel jedná o uprchlíky.

Analýza výroku poslankyně Nytrové o homosexuálech

Poslankyně Pavlína Nytrová se proslavila, jako odbornice na LGBT problematiku, v níž jí podle jejich slov radí srdce a internet. Prohlásila mimo jiné: „Podívejte se, homosexualita údajně není nemoc. Nevíme tedy, jak se na ni dívat. Pokud muž či žena odmalička odmítá druhé pohlaví nebo se cítí jako jiné pohlaví, pak by se tito lidé dali vnímat jako handicapovaní.“


author

Jádrem je tým dobrovolníků zajímajících se o politiku a vše, co k ní patří (politické strany, politiky, média). Sledujeme společně veřejnou komunikaci a strategie politického marketingu. Vyhledáváme relevantní informace, abychom podpořili férovou diskusi o aktuálních tématech.