Na sociální sítí Facebook se množí příspěvky, které tvrdí, že soud 11. června 2021 zrušil „vládní nařízení“ o nošení respirátorů. Například ze stránky taxislužby působící v Kutné Hoře Taxi John má příspěvek tisíce sdílení. „Soud 11.června 2021 zrušil Vládní nařízení o nošení respirátorů v budovách, proč média mlčí?? Soudy ruší veškerá omezování i nařízení nezákonného omezování lidí a služeb a vláda si jede dál své a policie též,“ píše taxislužba.

Je pravdou, že takový verdikt skutečně padl. Nejvyšší správní soud konstatoval, že opatření obecné povahy vydané odpůrcem dne 27. 4. 2021 pod čj. MZDR 15757/2020-49/MIN/KAN bylo v rozporu se zákonem. Soud takto skutečně rozhodl 11. června 2021. Toto rozhodnutí se však nevztahuje na současné opatření. Ministerstvo zdravotnictví totiž vydalo 7. června nové mimořádné opatření, které více zdůvodnilo než předchozí opatření, a toto nové opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) ve vnitřních prostorách.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.