Mnoho emocí vyvolávají dva incidenty, které se odehrály ve městě Kenosha ve Wisconsinu. V první případě byl postřelen Afroameričan, který policisty ohrožoval nožem. Incident vyvolal velké emoce mimo jiné proto, že se stal před zraky dětí. Druhý incident se stal o dva dny později, když Kyle Rittenhouse zastřelil dva lidi a jednoho postřelil.

Co se tedy ve Kenoshe stalo?

23. srpna policie přijela na zavolání, kdy byla ohlášena hádka, při které se údajně následně postřelený Jacob S. Blake domáhal vstupu do domu, ve kterém neměl co dělat. Hlídka byla dále upozorněna, že na Jacoba Blakea je vydán zatykač třetího stupně kvůli sexuálnímu napadení, výtržnictví a domácímu násilí. V době incidentu probíhala na ulici hádka mezi několika lidmi. Není zatím známo, jakou roli v incidentu hrál Blake. Policejní důstojníci se snažili nejprve Blakea paralyzovat taserem. To se však nepodařilo a Blake neuposlechl ani dalších výzev policie. Není zatím 100% prokázáno, zda postřelený měl v době incidentu u sebe nůž, je však známo, že se nůž našel na podlaze auta pod sedačkou řidiče. Policista na Blakea namířil zbraň, zakřičel „odhoď nůž“ a sedmkrát vystřelil. Blakeův právník ale uvedl, že jeho klient nepředstavoval žádné nebezpečí, policii neprovokoval a snažil se v nastalé situaci ochránit své děti. Ve voze seděli tři jeho synové ve věku od tří do osmi let. „Svědci potvrdili, že nůž neměl u sebe a nijak policii neohrožoval,“ dodal právník Ben Crump. Policista Blakeovi způsobil zranění, kvůli kterému je podle svých blízkých od pasu dolů ochrnutý a možná už nikdy nebude chodit. Podle Kaula ze zbraně střílel jediný policista.

Incident ve městě Kenosha vyvolal protesty proti policejní brutalitě. Nepokoje se neobešly bez žhářství a vandalismu. V noci z úterý na středu se v ulicích Kenoshy dokonce střílelo. Zemřeli při tom dva lidé a jeden další utrpěl zranění.

A právě tento incident vyvolal možná ještě větší emoce než incident první. Kyle Rittenhouse (17 let) čelí obvinění, že zabil Anthonyho M. Hubera a Josepha Rosenbauma. Rittenhouse se vydal namísto ze sousedního státu, aby prý „hájil pořádek a poskytoval zdravotnickou pomoc“. Incident začal kolem půlnoci, když Rittenhouse kráčel ulicemi v blízkosti autosalonu a držel v ruce samonabíjecí pušku Smith & Wesson AR-15 .223.  Zde zatím za nevyšetřených okolností zastřelil prvního muže, k zabití se sám Rittenhouse doznal v telefonickém hovoru, když volal kamarádovi.

Rittenhouse začala pronásledovat skupina lidí. Když teenager upadl, skupina pronásledovatelů se ho snažila paralyzovat například skateboardem v ruce. Rittenhouse se bránil tak, že po svých pronásledovatelích začal znovu střílet, přičemž zastřelil dalšího člověka a jednoho muže postřelil. Rittenhouse se následně chtěl vzdát policistům s rukama vzhůru, přičemž byl stále vyzbrojen poloautomatickou puškou. Policisté mu dovolili odejít, navzdory tomu, že lidé křičeli, aby byl zatčen. Až 26. srpna byl Rittenhouse zatčen ve svém domovském státě Illinois na základě obvinění z úmyslného zabití prvního stupně. V obvinění byl označen jako „uprchlík před spravedlností“, v němž se uvádí, že „uprchl ze státu Wisconsin s úmyslem vyhnout se stíhání za tento trestný čin“. Kyle Rittenhouse držel na místě incidentu zbraň nelegálně.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com