Prezident Miloš Zeman podnikl třídenní návštěvu do sousedního Rakouska. Při setkání s krajany se ovšem ve svém projevu dopustil minimálně dvou faktických chyb.

Prvním výrok rozebíral už tisk. Takže jen v rychlosti. „Pane primátore Häuple, podal jsem Vám ruku, dal jsem Vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že Vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu,“ řekl krajanům Zeman.

Česko-rakouská škola Komenského ve Vídni ale Zemanovu kritiku Häupla vyvrátila. Pro rakouský server deníku Der Standard uvedla, že peníze dostávala.

Prezident Zeman však v projevu řekl i další nepravdu. „Já si to vyberu tím, že požádám rakouského ministra dopravy, aby byl vstřícnější k tomuto projektu, než byli Rakušané až dosud, a to zejména pod tlakem svých ekologů, to znamená pod tlakem svých Zelených. Aniž bych se vměšoval do rakouských vnitřních záležitostí, chci konstatovat, že Zelení už nejsou v rakouském Parlamentu, mimochodem v českém také ne, takže máme poněkud jednodušší situaci, to znamená když budujeme nějaké dopravní stavby, ať už jsou to dálnice nebo právě tento průplav, oni vždycky přijdou, že je tam nějaká žabička, nějaký brouček, nějaká květinka, teď při dálnici na Slovensko jsem zažil námitku, že je tam křeček polní jako chráněný živočich,“ podotkl v projevu.

Ani tento výrok není pravdivý. V Rakousku jsou členy parlamentu dva členové tamních Zelených (Die Grünen). V Spolkové radě zasedá Mag. Dr. Ewa Dziedzic a David Stögmüller. V českém Senátu je s podporu Strany zelených hned několik senátorů. Členem strany pak je senátor Petr Orel. Jak v Rakousku, tak v Česku má parlament dvě komory.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com