Máme profesionální armádu. V armádě slouží jen lidé, kteří v ní sloužit chtějí, ať už jako záložáci, aktivní zálohy nebo vojáci z povolání.

Brannou povinnost mají všichni občané ČR ve věku 18-60 let. Stát toho může využít v případě ohrožení státu či válečného stavu, obojí vyhlašuje Parlament (Poslanecká sněmovna a Senát, nikoli prezident) v případě, že je napadena Česká republika, ohrožena územní celistvost státu a tak dále. V zásadě to, čemu dnes čelí Ukrajinci ze strany Ruska, díky jejichž hrdinství se ruská agrese nešíří dál. I v případě napadení státu však armáda nejdřív sáhne po profesionální armádě, pak aktivních zálohách, následně zálohách a teprve pak by prováděla nějakou mobilizaci.

Občana ČR není vůbec možné vyslat na zahraniční misi bez jeho souhlasu.

Nejsilnější prezidentské pravomoci se vůbec netýkají bezpečnosti, ale jmenování členů bankovní rady ČNB a ústavních soudců. Obojí znamená střet zájmů jen pro jednoho z kandidátů: Andreje Babiše, který má dlouhodobé právní problémy v celé řadě oblastí a je majitelem největších zemědělských byznysů v republice a měnová politika ČNB mu může výrazně pomoci. Či uškodit. Stojí za zmínku, že inflaci by pomohly zkrotit opatření, která naopak nejsou výhodná pro Agrofert.

Otázky týkající se bezpečnosti, včetně vysílání profesionální armády na zahraniční mise, jsou svěřené právě pro svou vážnost oběma komorám parlamentu, které musí tyto věci prohlasovat. Role prezidenta v době ohrožení státu nebo válečného stavu je naopak omezena: nemá právo vracet zákon přijatý ve zkráceném jednání.

Kromě Ústavy doporučuji k nastudování ústavní zákon o bezpečnosti České republiky (110/1998). Babišova kampaň děsící lidi neexistující hrozbou je na hranici psychologického teroru.

V době, kdy Petr Pavel v pozici předsedy vojenského výboru NATO jednal s náčelníky ruské armády a strávil hodiny s Gerasimovem nastavováním červených linií, Andrej Babiš se v knížce “O čem sním, když blabla” vypisoval z úvahy, že NATO by se mělo z obranného paktu změnit na “útočný”.

Pokud budete mluvit s přáteli a rodinnými příslušníky, výše zmíněné informace můžete použít jako argumenty na rozpuštění některých jejich obav. V každém případě však doporučuji co nejklidnější dialog: lidský a přátelský.

Vyšlo původně na FB 


author

Nezávislý blogger a aktivní občan. Aktivně se angažuje v politickém a společenském dění.