Organizace Transitions Online uspořádala během jara 2017 kurz pro studenty žurnalistiky Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého, jak ověřovat informace a odhalovat dezinformace či „fake news“. Na základě toho vznikla i internetová stránka FACT CZECH.

„Shromažďujeme poznatky v oblasti ověřování informací, dezinformací a tzv. fake news. Nabízíme je nyní na webu factczech.cz v českém jazyce českému publiku. První série materiálů je již nyní k dispozici, postupně budou přibývat další. Tento pomocník obsahuje praktické návody, videolekce, kvízy, zajímavé články a odkazy, které pomohou novinářům, publicistům, blogerům, pedagogům a všem ostatním, kteří sledují média a chtějí se prakticky naučit, jak ověřovat informace a odhalovat dezinformace či fake news“, píší autoři projektu z Transitions.

Již nyní je na stránkách například velmi užitečný návod pro ověřování videa, návod pro ověřování fotografií a obrázků, vyzkoušet si můžete rozpoznávací kvíz a najdete zde například i seznam literatury o dezinformacích a misinformacích.

„Dlouhodobě se potvrzuje, že tím nejúčinnějším lékem na tzv. “fake news” a jiné dezinformace je prostě velmi kvalitní žurnalistika. Tímto k ní chceme přispět,“ píší na závěr ve zprávě o vzniku projektu.

Zpracoval: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com