Článek: Očkování proti TBC chrání před koronavirem

Na webu www.medrxiv.org byla 28.3. 2020 publikována nerecenzovaná studie, která naznačuje možnou souvislost mezi nižší smrtností na koronavirus a očkováním proti TBC. Studie vychází z nastavení očkovacích systému jednotlivých států v porovnání s jejich současnou situací v kontextu pandemie, tedy neanalyzuje přímo vliv této vakcíny na možnou prevenci proti infekci covid-19. Informace se šíří zejména v diskuzích pod články o koronaviru.

Fact-checking: Jako první z médií zprávu publikoval Bloomberg. Následně ji převzala česká média jako Novinky.cz, iDnes nebo Lidovky.

Jedná se o předběžnou studii bez dalšího recenzování, jejíž autoři sami konstatují, že je nutný další výzkum problematiky. Důraz na tento fakt udržely zejména Novinky.cz. Další média však sklouzla k jasnému stanovisku, které podporuje i souhlasnými tvrzeními několika českých lékařů a vědců. Souvislost mezi očkováním proti TBC a koronavirem podle dalšího článku Bloombergu prověřují další vědecké instituce. Rozhodně se nejedná o stoprocentně vědecky podložený a ověřený fakt. Podle nyní dostupných informací tak nelze jednoznačně tvrdit, že tato vakcína chrání také proti novému typu koronaviru.

Článek: Migranti plivají na důchodce

8.4. 2020 Tomio Okamura na svém facebookovém profilu sdílel příspěvek, ve kterém uvedl, že v rámci tzv. “koronavirové výzvy” mladí imigranti prskají a kašlají na seniory a volají přitom, že mají koronavirus. Dále uvádí, že dva z migrantů svou výzvu natočili a následně sdíleli z youtubového účtu “Alpha & Ali”. Takové chování je podle Okamury výsledkem švédské multikulturní politiky a apeluje proto na Čechy, aby se vymezili vůči přijímání migrantů. V závěru dodává, že se podobné bezohledné chování některých mladých lidí objevilo už i v Čechách.

Původním zdrojem je již smazané video na youtube. I nadále je možné ho nalézt na švédském alternativním serveru: https://samnytt.se/video-migranter-skrammer-folk-med-coronahosta/

Fact-checking: Tomio Okamura ve svém příspěvku spojil dohromady několik na sobě nezávislých údajů. Tik-tokové video, nazvané “koronavirová výzva”, v rámci kterého někteří Američané olizovali regály v obchodech apod., nijak nesouvisí s videem dvou nezletilých švédských azylantů, kteří zachycovali reakce kolemjdoucích, s nimiž se kašlající mladík s kapesníkem před pusou pokoušel navázat kontakt. V rámci inscenace příběhů do svého příspěvku Okamura zakomponoval ještě krátké a neurčité sdělení z jiné švédské obce, které vzniklo až po natočení videa dvojice “Alpha & Ali”.

Facebooková výzva z 29. 2. 2020, která se objevila na účtu radnice švédského městečka ELOVS je sice pravá, není v ní ale žádná zmínka o národnosti, a to ani v komentářích.

Samotné video se rozšířilo prostřednictvím článku na alternativním švédském serveru. Samotný článek ovšem informuje, že se nejedná o výzvu někoho nakazit, nýbrž o pouhý humor, tzv. “prank”.

Videa: Uprchlíci a “negři” v německých supermarketech infikují nápoje

Internetem se šíří video zachycuje dva mladé muže otevírat, ochutnávat a následně vracet balené nápoje údajně v německých supermarketech zpět do regálů. Šíří se jako příloha řetězových e-mailů, které mají upozorňovat na obezřetnost při nakupování.  Různé variace zprávy provázené obdobnými videi se vyskytují i na sociálních sítích.

Fact-checking: Španělský deník El diario informaci již označil jako hoax. Dále se v čase 0:15 ve videu objevuje název sekce nákupu “Jus” – džusy. Nejedná se proto pravděpodobně o německý obchod. Jako kulisa v obchodě hraje píseň Zikabahoum od zpěváka Ramses Tikaya pocházejícího z Pobřeží slonoviny. Od svého zveřejnění si video na sociálních sítích žije vlastním životem. Objevují se informace o tom, že autoři jsou z Ghany a jejich cílem bylo poukázat na nedostatečnou kontrolu v obchodech. Stalo se také součástí kompilace videí, jejichž cílem bylo ukázat, co vše se vám může stát v Dominikánské republice. Video se dostalo i na ruskou sociální síť VKontakte. Bylo sdíleno i krajně pravicovými politiky a dezinformační scénou v Irsku, Itálii, Velké Británii či Polsku.

Pravidelný infoservis zpracovává skupina lidí, která vznikla na nové platformě COVID19CZ a denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps, která se mimo jiné zabývá datovou analýzou, monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací.  Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Jsme teprve na samém začátku a postupně ladíme detaily. Chtěli bychom Vás proto během prvních dní poprosit o shovívavost. Oceníme, když nám zašlete své rady, připomínky či podněty, které nám pomohou zlepšit poskytovaný Infoservis. Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19dezinfoservis@gmail.com

Kontakty: