Pravidelný infoservis zpracovává skupina lidí, která vznikla na nové platformě COVID19CZ a denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps, která se mimo jiné zabývá datovou analýzou, monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací.  Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Jsme teprve na samém začátku a postupně ladíme detaily. Chtěli bychom Vás proto během prvních dní poprosit o shovívavost. Oceníme, když nám zašlete své rady, připomínky či podněty, které nám pomohou zlepšit poskytovaný Infoservis. Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19dezinfoservis@gmail.com

Ověřované články:

COVID-19 je nemoc, která postihuje v první řadě hemoglobin, proto ji ventilátor nevyléčí.

  • Auto v článku na webu Věk světla uvádí, že covid-19  „není nemoc ze zápalu plic, ale je to nemoc z nedostatku kyslíku.” A právě ztráta kyslíku v krvi v konečném důsledku vede k selhání dalších orgánů. To, co člověku přivodí smrt, není tedy podle autora ARDS zápal plic. Jako ochranu podle něj proti dalšímu šíření viru pomáhají nitroděložně podávané vysoké dávky vitaminu C, hydroxychlorochin s azithromycinem a zinkem a ozón/oxygenace hyperbarickým ozonem. Autor dále uvádí, že při léčbě plicní ventilátory nejenže nepomáhají, ale v některých případech dokonce škodí.

“Civilizovaní” uprchlíci Merkelové v německém supermarketu

  • Video zachycuje muže, který v německém supermarketu otevírá, konzumuje a následně vrací načaté potraviny zpět do regálů. Obsah byl sdílen 6. 4. na facebookovém profilu rádia Svobodný vysílač a doprovázel ho popisek ve formě otázky, proč by takoví lidé měli vstupovat do Evropy.

Podivné počty obětí korony

  • V úterý 14. 4. uveřejnil český politolog, ekonom a komentátor Petr Robejšek na svém facebookovém profilu příspěvek, v němž obviňuje novináře z uveřejňování nepřesných informací ohledně počtu nakažených koronavirem a jeho obětí, a to zejména při srovnání dat mezi USA a Itálií. Podle něj novináři v honbě za atraktivními titulky uvádějí zavádějící informaci, že USA má nejvíce nakažených koronavirem na světě. Podle něj by se však měla média soustředit spíše na počet úmrtí vzhledem k celkovému počtu občanů.
  • Fact-checking: Robejšek se odvolává na data z John-Hopkins University a údaje z Wikipedie. Dle jeho výpočtů si tak podle počtu obětí v poměru k počtu obyvatel stále nejhůře vede Itálie, což odpovídá i údajům z Hopkinsovy univerzity. Celý příspěvek je tak pouhou kritikou práce novinářů. Robejšek se neodvolává na žádné konkrétní články, takže je těžké určit, zda jsou jeho obvinění oprávněná. Nicméně stále zůstává pravdou, že na počty úmrtí Spojené státy momentálně Itálii převyšují, tudíž ani toto případné tvrzení ze strany novinářů nelze považovat za vyloženě lživé.

Dr. Shiva odhaluje skutečnou agendu za současnou epidemií covid-19

  • Rozhovor s vědcem a politikem Shiva Ayyadurai koluje na webech jako Aeronet, AC24 nebo Ve hvězdách. Ve virálně se šířícím videu na americkém konzervativním online TV kanálu Shiva kritizuje farmaceutický průmysl a expertní pracovníky Bílého domu. Upozorňuje na možnou konspiraci za šířením koronaviru, zpochybňuje nutnost a účinnost očkování a nabízí jednoduché léčebné návody proti covid-19, například užívání vitaminu C či vdechování horkého vzduchu z vysoušeče. Také touto cestou propaguje svou firmu a produkty.
  • Zdroj:  https://www.youtube.com/watch?v=T2DbD0xKPkE&feature=share&app=desktop&fbclid=IwAR3FX2VfnqTGG3cqDhScCxqjr9k-vHEyQdLr94wI2VChB5wSJI_jQnVtuHI
  • Fact-checking: Video už prověřila stránka Lead Stories, která upozorňuje na všechny nesrovnalosti a výroky označila za nepravdivé. Muž z videa je známý z minulosti jako šiřitel nepravdivých tvrzení. Ve videu uvádí informace, které nejsou nijak vědecky podložené a nelze je považovat za pravdivé už jen proto, že vědci obecně mají stále nedostatečné informace o koronaviru.
  • Virální videa a příspěvky na sociálních médiích, které vznikly na základě rozhovoru, sdílely miliony lidí. Názory, které Ayyadurai uvádí, jsou však lživé a v rozporu s dosavadním vědeckým poznáním. “Dr Shiva” má sice doktorát, ale v oboru strojírenství, nikoli lékařský titul. Vzhledem tomu, jak ve videu propaguje svou firmu a produkty, lze jeho vyjádření do značné míry považovat za komerční marketing. Ayyadurai v současnosti kandiduje jako republikán na post senátora, tudíž video můžeme považovat i za politický marketing.
  • https://leadstories.com/hoax-alert/2020/04/fact-check-biological-engineer-did-not-offer-medically-supported-information-in-viral-video.html

Kontakty na ověřovatele: