Kompilace nepravdivých tvrzení kontroverzních lékařů a aktivistů, kteří se postavili proti očkování, získala v dubnu 2021 na Facebooku více než 75 tisíc sdílení přesto, že jejich tvrzení byla již v minulosti odhalena a vyvrácena mnohými experty oslovenými agenturou AFP a dalšími fact-checkerskými organizacemi.

Lidé „mohou zemřít i měsíce po očkování“, očkovací kampaň je „experimentem na lidech“, vakcína „brání mladým ženám otěhotnět“, vakcíny „obsahují buňky potracených embryí“. Taková a mnohá další tvrzení jsou obsahem virálního videa ze dne 18. dubna 2021, které se šířilo na Facebooku.

Základní poselství je prezentováno v různých podobách a za zvuků dramatické hudby je namířeno proti očkovacím látkám na Covid-19. Tvrzení představují skutečná nebezpečí, protože právě očkování je v současnosti hlavní metodou boje proti pandemii, která si vyžádala více než 3,2 milionů mrtvých po celém světě, přičemž na bezpečnosti ( 1 , 2 ) a účinnosti vakcín ( 1 , 2 , 3 ) je jednoznačná vědecká shoda. AFP vyvrátila jednotlivá tvrzení.

Žádná klinická studie v České republice

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely v posledních několika týdnech příspěvky tvrdící, že všichni lidé očkovaní proti onemocnění Covid-19 v České republice jsou v podstatě dobrovolníci pro probíhající klinickou studii experimentální, dosud neschválené vakcíny. Jako důkaz byl citován anglickojazyčný dokument z webové stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv, k němuž ovšem nebyl poskytnut odkaz. Toto tvrzení je nepravdivé: SÚKL pro AFP potvrdil, že bez souhlasu dobrovolníků se žádné klinické testy neprovádějí a že všechny vakcíny proti Covid-19 používané v České republice jsou již řádně zaregistrované.

„Dokument z webu SUKLu – jediný v angličtině, jinak vše v češtině,” stojí v tomto příspěvku z 2. května 2021, který již sdílelo přes 1 600 uživatelů. „Česká republika se dobrovolně přihlásila do klinické studie používání experimentální vakcíny Covid 19…Aby toto mohlo probíhat, protože ta vakcína nikde na světě není schválená, je prostě experimentální, tzn. že probíhají klinické studie, tak aby se mohla používat, musí být nouzový stav.” Informace o tom, že lidé podstupující očkování proti nemoci Covid-19 jsou vlastně dobrovolníci pro klinické testování neschválených vakcín, koluje na sociálních sítích již nejméně od března, například zde či zde.

AFP proto kontaktovala SÚKL, jehož mluvčí Klára Brunclíková označila příspěvek za „dezinformaci” a potvrdila, že Česká republika se nemůže sama dobrovolně přihlásit do klinického hodnocení žádného neschváleného léčiva. SÚKL prostřednictvím Brunclíkové AFP dále sdělil, že v České republice jsou v rámci očkování používány pouze registrované vakcíny proti Covid-19, takže jejich použití není klinickým hodnocením.

ČR nyní objednává čtyři typy vakcín, a to od výrobců Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson&Johnson. Všechny čtyři byly registrovány v Evropské unii a mají tudíž klinické testy ukončené. Podle informací na stránce Ministerstva zdravotnictví bylo k dnešnímu dni v ČR podáno již přes 3,5 milionu dávek vakcíny proti Covid-19. Více v článku AFP.


author