Sociální sítí Facebook se šíří video s tvrdým zákrokem policistů proti muži, který zvonil na policejní stanici. Policista vyběhl ze služebny a muže srazil k zemi, následně ho pomáhají zpacifikovat i další policisté. Video je šířeno s tím, že chválí policii za zákrok proti „smažkám“. Na straně druhé jsou komentáře odsuzující zákrok s tím, že muž „jen zvonil na stanici“. Jak se ukazuje, pravda je opět někde uprostřed.

„Křičel na celou ulici, zastavil se u dveří té služebny, zazvonil na zvonek a potom do toho zvonku křičel,” popsal událost svědek. Podle muže, který zákrok minulý čtvrtek před služebnou v Horních Počernicích natočil, byl muž pod vlivem drog a agresivní.

Ačkoliv policie má právo použít donucovací prostředky, na první pohled byl zákrok nepřiměřený. Na videu například není zřejmé, zda policisté nejprve vyzvali danou osobu k zanechání takového jednání. Zákonná výzva musí předcházet každému policejnímu zákroku pokud není bezprostředně ohrožen on, někdo jiný, nebo majetek. Anebo k zachování veřejného pořádku. „S těmi zfetovanými osobami je vždycky velice obtížná práce, ale to neznamená, že policie může zasahovat tímhle způsobem. Prostě mně se ten zásah naprosto nelíbí, protože byl razantní a bylo tam použito kopů do osoby, která už leží na zemi,” řekl TN.cz advokát a bývalý kriminalista Josef Doucha.

Případem se začala policie zabývat z vlastní iniciativy. Zákrok posoudí odbor vnitřní kontroly policie. Prověřovat bude také to, co mu předcházelo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com