Společnost Facebook zablokovala na své sociální síti sedm stránek, které šířily propagandu ĽSNS. Stalo se tak v noci z úterý na středu 26.2. 2020. Blokované stránky porušovaly pravidla sociální sítě. Ta byla v říjnu 2019 zpřísněna zejména kvůli blížícím se americkým prezidentským volbám. Facebook však zpozoroval jejich porušování i na Slovensku.

„Zjistili jsme, že zde funguje síť stránek, které se tváří jako nezávislá zpravodajská média, ale ve skutečnosti jsou propojeny na jednotlivce na pravém politickém spektru,“ řekl pro slovenský Denník N David Agranovich, který ve Facebooku šéfuje specializovanému týmu na odhalování globálních hrozeb.

Kulturblog provozuje stejnojmenné občanské sdružení, které spoluzakládal bývalý poslanec ĽSNS Milan Mazurek. Jeho členové David Pavlík a Jan Pastuszek jsou placenými asistenty Kotlebových poslanců. Hlavní tvář Kulturblogu studentka Lívia Garčalová byla účastnicí akcí Lidové mládeže, tedy mládežnické organizace strany. Ve videích Kulturblogu často vystupoval i známý šiřitel konspiračních teorií Ľubomír Huďo, známý ze Svobodného vysílače a InfoVojny, který v roce 2018 kandidoval za primátora Bratislavy s podporou ĽSNS.

Autoři sedmi zablokovaných stránek nejsou nijak penalizováni, mohou být nadále aktivní na sociální síti a mohou si také vytvořit nové stránky. Avšak pokud by i ty opět vytvářely dojem, že jsou to nezávislé zpravodajské weby, přestože by šlo o stranickou propagandu, byly by také zablokovány. Mluvčí Facebooku vysvětlil, že za určitých okolností mohou být zablokované stránky opět obnoveny. Musely by však přiznat, kdo za nimi skutečně stojí, a prezentovat, že nejde o nezávislá média, ale o projekt ĽSNS.

Více si můžete přečíst na Denníku N


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.