Sociální síť Facebook předvedla, jak může v budoucnu účinněji bojovat proti dezinformacím. Krátkodobě si došlápla na stránku Slobodného vysielače. Ten je na Slovensku jeden z hlavních aktérů tamní dezinformační scény. Slovenský web Konspiratori.sk riziko dezinformací z jeho strany hodnotí známkou 9,2 na stupni o 1 (nejnižší) do 10 (nejvyšší). Jako příklad dezinformací jde zmínit zpochybňování využití sarinu syrskou armádou při vojenských operacích. Slobodný vysielač má i dceřiný projekt v Čechách. Svobodný vysílač kromě šíření dezinformací poskytuje prostor šéfredaktorovi dalšího dezinformačního webu Aeronet vystupujícím pod pseudonymem VK (Vedoucí kolotoče). Vítek Tapin Jirásek s ním dělá rozhovor každý týden.

Zpět ovšem k slovenskému projektu. Tomu byla opakovaně omezena jejich facebooková stránka. Jejich aktuální statusy se nezobrazují na zdi ostatních uživatelů. V praxi to tedy funguje tak, že pokud chcete zjistit co Slobodný vysielač sdílí, musíte přímo na jejich stránku. Ve výběru se statusy nezobrazí. Omezení však potrvá zatím jen do zítra. Internetové rádio si stěžuje, že se tak stalo už opakovaně. Poprvé v době prezidentských voleb na Slovensku.

„Slobodnému vysielači se na Facebooku přestaly zobrazovat příspěvky v newsfeedu uživatelů. Stěžují si, že je to cenzura, osobně mi to nevadí. Výsledkem je, že jejich dnešní příspěvky mají v průměru tak dva lajky a téměř žádné komentáře, dosah minimální. Opět se ukazuje, že mnoho lidí čte a komentuje takové nesmysly a dezinformace jen proto, že jim to servírují přímo sociální sítě. Děsivě na mě působí např. výběr nejdůležitějších zpráv Google News, které mi nabízí můj smartphone. Netuším na základě jakého algoritmu to funguje, ale denně tam mám kromě normálního obsahu i dost bludů jako jsou Hlavné správy, Slobodný výber apod.,“ podotýká pro Denník N učitel a aktivista Peter Farárik.

AKTUALIZACE 31.10.2019: Na internetu se objevila “kritika”, že prý Svobodný vysílač není dceřiným projektem Slobodného vysielače. Za svým tvrzením si samozřejmě stojíme. Důkazů existuje mnoho. Krátce dva příklady za všechny:
1. V době kdy Svobodný vysílač CS vznikl vysílal dokonce pořady Slobodného vysielače SK (1, 2).
2. Sám Svobodný vysílač odkazuje na Slobodný vysielač jako na partnerský projekt. Uvádí ho jako první:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.